16°   dziś 12°   jutro
Niedziela, 29 września Michał, Michalina, Franciszek, Rafał, Gabriel

272 zawodników ukończyło 'Kierat'. Trudna trasa tegorocznego maratonu

Opublikowano 30.05.2017 01:37:58 Zaktualizowano 04.09.2018 16:28:51 pan

XIV Międzynarodowy Ekstremalny Mataron Pieszy Kierat 2017 przeszedł już do historii. Trzydniowa impreza, odbywająca się po raz pierwszy w Słopnicach, została oficjalnie zakończona ogłoszeniem wyników i uhonorowaniem zwycięzców.

W stukilometrową trasę po Beskidzie Wyspowym i Gorcach wyruszyło 653 śmiałków. Pełny dystans ukończyło 272, w tym 25 kobiet. Najszybszy zawodnik XIV MEMP „Kierat” 2017 przekroczył metę o 8:26 w sobotę, uzyskując czas 14 godzin 26 minut. Zwycięzcą okazał się Krzysztof Lisak z Otwocka (nr startowy 360), który przebył faktycznie według pomiaru GPS dystans 102 km. Świadczy to o bezbłędnej nawigacji, pomimo pokonywania sporej części najtrudniejszego odcinka maratonu pomiędzy Łopuszną i Kamienicą jeszcze w ciemnościach nocy.
Drugi na mecie Konrad Ciuraszkiewicz do zwycięzcy stracił godzinę i 3 minuty. Maciej Więcek z Krakowa i Michał Jędroszkowiak z Książa Wielkopolskiego na mecie osiągnęli czas 15 godzin i 24 minut, tracąc do Konrada Ciuraszkiewicza tylko jedną minutę. Najlepszą z kobiet okazała się Urszula Zimny z Krakowa, która pokonała trasę w 19 godzin i 53 minuty. Razem z nią na podium stanęły również Joanna Sułkowska z Rupniowa (48. miejsce w klasyfikacji generalnej) oraz Izabela Osyszko z miejscowości Kobyle (57. miejsce w klasyfikacji generalnej).
Najlepszym z zawodników z powiatu limanowskiego był Bartłomiej Karabin, który zajął piątą lokatę. Dobrzanin do zwycięzcy stracił godzinę i 44 minuty, a najlepszą kobietą wspomniana już Joanna Sułkowska reprezentująca KS Limanowa Forrest.
Uroczyste podsumowanie zawodów miało miejsce w niedzielę w bazie maratonu, czyli w Gimnazjum w Słopnicach. Wyniki odczytał Andrzej Sochoń – budowniczy trasy i sędzia główny zawodów, przy asyście Tomasza Baranowskiego – szefa biura maratonu oraz Andrzeja Pilawskiego – organizatora imprezy.
Wyniki pierwszej trójki:
1. Krzysztof Lisak, 1983, Otwock, 08:26
2. Konrad Ciuraszkiewicz, 1983, Olkusz, 09:23
3. Maciej Więcek, 1974, Kraków, 09:24

Wyniki zawodników z powiatu limanowskiego (miejsce, imię i nazwisko, rok urodzenia, miejscowość, godzina osiągnięcia mety):

5. Bartłomiej Karabin, 1982, Dobra, 09:24
9. Paweł Michalik, 1990, Limanowa, 10:41
14. Krzysztof Lachor, 1994, Kłodne, 12:23
22. Wojciech Gembacz, 1997, Słopnice, 13:09
22. Rafał Ryż, Sopnice, 1993, 13:09
28. Jarosław Oleksy, 1959, Tymbark, 13:23
28. Marek Oleksy, 1998, Tymbark, 13:23
37. Piotr Twaróg, 1975, Limanowa, 15:06