Łopień z nowym szlakiem?
Urząd Gminy w Tymbarku i Zarząd Koła PTTK „Tymbarskie Harnasie” podjęli działania, celem oznakowania szlaku turystycznego (czarny kolor) z Tymbarku na górę Łopień.
Opracowany przez członków koła PTTK „Tymbarskie Harnasie„ opis trasy wraz z uzasadnieniem oraz proponowaną na mapie trasą przebiegu szlaku przekazano do Zarządu Oddziału Powiatowego PTTK w Limanowej.
- Początek szlaku Tymbark stacja PKP – powiedział Józef Banach z koła PTTK „Tymbarskie Harnasie„. - Trasa wiedzie drogą powiatową na Rynek dalej obok kościoła, drogą gminną w kierunku osiedla Podlas obok stacji Uchacz (SKR). Dalszy odcinek szlaku wchodzi droga osiedlową do lasu i biegnie drogami leśnymi w kierunku domku myśliwskiego na Łopieniu Środkowym, następnie dalej do polany Myconiówka, gdzie łączy się ze szlakiem zielonym (Dobra-Przełęcz Rydza Śmigłego-Mogielica). Ostatni odcinek szlaku wzdłuż zielonego do polany Jaworze na Łopieniu Zachodnim. Trasa szlaku przebiega przez atrakcyjną część Łopienia Środkowego i Wschodniego obok Torfowisk, Jaskini Zbójeckiej poprzez gęsty las bukowy i świerkowy. Na trasie liczne polany widokowe, ambony myśliwskie i miejsca obfitujące w grzyby.
Proponowany szlak:
Znakowany koloru czarnego, będący łącznikiem pomiędzy szlakiem żółtym (Tymbark-Mogielica-Turbacz), a szlakiem zielonym (Dobra-Łopień-Mogielica-Ostra). Tymbark – Łopień Zachodni/ 951 m n p m/- długość szlaku 10 km. Początek stacja kolejowa PKP w Tymbarku - Rynek – Stacja Paliw Uchacz / SKR / - osiedle Podlas – Łopień Środkowy – Domek Myśliwski – polana Myconiówka – Łopień Zachodni / 951 / - Polana Jaworze.
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (39)
Być może Harnasie nie mają pojęcia, że na proponowanej przez nich trasie istnieje już szlak rowerowy.
Nie ma sensu marnować czasu i pieniędzy na wytyczanie szlaku na szlaku (to już jest).
Z Tymbarku na Łopień wytyczonych jest już kilka szlaków.
Trzeba by zgłosić odpowiednim służbom zamiar niszczenia chronionych obszarów przyrody. Tak można interpretować jedno ze zdań które brzmi? jako plan udostępnienia turystom obszarów chronionych:
„Trasa szlaku przebiega przez atrakcyjną część Łopienia Środkowego i Wschodniego obok Torfowisk, Jaskini Zbójeckiej”.
Na proponowanej trasie istnieje już szlak.
Z Tymbarku istnieją, co najmniej trzy szlaki na Łopień.
Czy to ma sens?
(...) Z tego co wiem to po pierwsze jest zakaz wjazdu do lasu, a po drugie tylko denerwujecie turystów na crossach i dewastujecie góry i szlaki. Z całego serca wszystkim crossowcom i quadowcom jeżdżącym po szlakach górskich życzę jak najgorzej.
Jechali jacyś biedacy, motory gasły im, co 10 sekund.
Obraz nędzy i rozpaczy, ci ludzie denerwowali już sami siebie.
USTAWA
z dnia 28 września 1991 r.
o lasach.
(tekst jednolity)
(Dz. U. 91.101.444)
Art. 29. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.
Zbaczamy jednak z tematu.
Czy jest sens wytyczać szlak na szlaku?
Np. razem z jaskinią chronione jest 15 arów wokół otworu wątpię żeby tamtędy chciano prowadzić szlak, chyba nie chcą mieć problemów.
http://w397.wrzuta.pl/obraz/2NYRwuus90A/lopien
Gdzie tam jeszcze coś upchną?
Jeszcze kilka takich pomysłów i trzeba będzie wyciąć las żeby pomieścić te wszystkie szlaki.
czemu to ma służyć, szum medialny, rozgłos.
Sława cudotwórcy - nic nie robiąc zrobić szlak na szlaku?
Nawiasem mowiac to konia z rzedem temu kto mi wskaze miejsce gdzie na mapce znajde wszystkie trasy rowerowe w okolicy Tymbarku. A jak czegos nie ma na mapce to i nikt chodzic nie przyjezdza. No chyba ze nie lubimy pieszych z plecakami, ale to juz inna dyskusja.
można ja kupić w każdym normalnym sklepie turystycznym.
obecnie mapy compassu są najpopularniejszymi mapami turystycznymi w Polsce.
Jeśli znajomym szkoda około 10 zł na mapę to się nie dziw że nie mają pojęcia gdzie iść. Tutaj nie pomoże nawet 10 szlaków bo oni i tak nigdy się o nich nie dowiedzą.
Te mapy można kupić w w całej Polsce i podejrzewam że poza granicami - w czym więc problem ?
Łopień opasany jest od strony Tymbarku bardzo gęsto szlakami.
Niech mi ktoś wytłumaczy po co otwierać jeszcze szlak na szlaku?
I proszę nie pisać o osobach chodzących bez mapy, nie widzących znaków na drzewach itd.
Lub nie chcą uznać istniejącej już sieci szlaków?
Czy ktoś ze znajomych musi zarobić malując znaczki które odpowiadają akurat uczestnikom akcji odkryj beskid wyspowy na już istniejącym szlaku?
Jak jest sens malowania szlaku na szlaku ?
Czyli istniejące teraz szlaki nie są łącznikiem i nie da się nimi wędrować np.na Kostrzę,Kamionną,Paproć itd.. ??
Czyli to o to chodzi, że to nie jest szlak PTTK i w związku z tym nie da się nim poruszać pieszo i dla tego trzeba wytyczyć szlak turystyczny PTTK pieszy na już istniejącym szlaku żeby nie niszczyć przyrody.
Czy wyznakowanie szlaku PTTK na szlaku rowerowym umożliwi mi poruszani się pieszo po tym szlaku?
Czy do tej pory korzystaliśmy z tego szlaku w niewłaściwy sposób, nielegalnie?
Czy ilość znaczków (co za tym idzie pieniędzy wyrzuconych w błoto) na jednym drzewie podnosi rangę szlaku?
Przecież te szlaki są obecne w mapach. Nie tych sprzed 10 lat ale w nowych. Pojawi się szlak czarny i on tez nie będzie w mapach. Dopiero za kilka lat w nowych edycjach. Jak się nie jest na bieżąco w literaturze to się myśli że coś nie istnieje.
Gdy powstanie szlak czarny cudownie nie pojawi się na mapach, trzeba będzie trochę poczekać aż pojawią się nowe edycje.
Zobacz jeszcze raz na ‘kawałek’ najpopularniejszej mapy turystycznej Beskidu Wyspowego w Polsce (23) i powiedz czy ma sens znakowanie szlaku na szlaku, gdy na mapach oznaczona jest po prostu sieć szlaków do Tymbarku.
To nie żadna potrzeba chwili jak można nie zauważyć znaków kilku szlaków prowadzących do Tymbarku, oznaczonych na drzewach, dodatkowo opisanych drogowskazami na Łopieniu.
To oznacza tylko tyle, że to byli niedzielni turyści, takim czarny szlak nie pomoże.
Czarno na białym widać, że cała polska zna szlaki wytyczone przez UG Tymbark, a Ci idą w zaparte, że żadnego szlaku nie ma.
Może pora skończyć wieczne kłótnie w Tymbarku.
UG zrobił kawałek dobrej roboty kilka lat przed śpiącymi Harnasiami, szlaki wytyczone przez UG są już opisywane i znaczone w ogólnopolskich wydawnictwach.
Od siedzenia i nic nie robienia zwolennicy nowego szlaku na szlaku nie dowiecie się, że zanim wpadliście na ten genialny pomysł ktoś już go przed wami wykonał.
Czy Harnasiu o pseudonimie kujer potrafisz tylko tyle napisać?
To nic nie wnosi do tematu a tylko pokazuje, że przeciętny Harnaś to zwykły cham.
Inni komentatorzy podejrzewam że też Harnasie, nie byli wstanie racjonalnie uzasadnić czemu chcą czarnego szlaku.
Jedyne, co się można od was dowiedzieć to informacja że to co istnieje, nie istnieje dla Was.
I cały świat chcecie przekonać, że tego nie ma bo Wy tak uważacie.
Albo błyskotliwe odpowiedzi, że ktoś chce iść z Łopienia do Tymbarku i nie ma szlaku czarnego i czarna rozpacz.
Owszem szlaku czarnego nie ma, ale są trzy inne znane turystom w całej Polsce.
Budowanie zdań, logika jak w przedszkolu „wyjsccie jest z dobrej a zejscie do tymbarku i dlatego jest on malowany” - to zdanie jest genialne. Ktoś chce zejść do Tymbarku i trzeba namalować szlak. Czy co roku będzie malowany nowy szlak dla ewentualnych nowych imprez?
Aniołku, z tekstu wynika, że to przedsięwzięcie wspólne z UG więc nikt raczej nie kłuci się.
Podejrzewam, że szemrani fachowcy naopowiadali głupot wójtowi, że zrobią coś wielkiego bo biedni turyści nie mogą dojść z Łopienia do Tymbarku.
Racja nie posiadający aktualnych map turyści nie mogą dojść nigdzie. Takim trzeba by kolejkę wybudować a i tak by na coś narzekali.
Co najwyżej można stwierdzić że w Tymbarku nikt się nie zna na turystyce i na jej promocji.
Brakuje prostych pomysłów, i doświadczenia.
Pewnie nikt tam nie chodzi po górach z nieco bardziej rozgarniętych mieszkańców.