Najpierw służba w policji, teraz stanowisko w samorządzie: "największą trudność sprawia mi brak czasu dla bliskich"
Anna Pękała po 28 latach służby, w tym 4 w charakterze komendanta mszańskiego komisariatu, odwiesiła policyjny mundur do szafy i wystartowała w wyborach na burmistrza miasta. Przewagę uzyskała już w pierwszej turze, w ponownym głosowaniu zwyciężyła z ubiegającym się o reelekcję Józefem Kowalczykiem.
Jaka była Pani pierwsza myśl po złożeniu ślubowania?
Rozpoczął się kolejny etap mojego życia. Nowa przygoda, nowe zadania przede mną, ale też nowa, nieznana, inna odpowiedzialność.
Najlepsze w pracy burmistrza miasta to? Co daje Pani najwięcej satysfakcji?
Zobacz również:
Czołowe zderzenie na DK 28. Cztery osoby trafiły do szpitala
Odwieszenie poboru: to już nie kwestią czy, ale kiedy
Możliwość codziennego podejmowania nowych wyzwań, spotkania z ludźmi, a także faktyczny, prawdziwy wpływ na kierunki rozwoju miasta między innymi jego infrastrukturę.
Największa trudność, z jaką spotyka się Pani w codziennej pracy:
Myślę, że największą trudność sprawia mi brak czasu dla bliskich, rodziny. Sprawowanie funkcji burmistrza to zajęcie przez 24 godziny na dobę.
„Myślałam, że będzie gorzej”, czyli co takiego w pracy burmistrza, wbrew wcześniejszym przewidywaniom, okazało się być stosunkowo łatwe:
Przyznaję, że największą tremę miałam przed występami publicznymi. Teraz już wiem, że to wcale nie jest tak trudne, jak mi się początkowo wydawało.
Sukces, pod którym może się Pani podpisać, to:
Widoczne efekty w postaci zrealizowanych inwestycji to tak naprawdę praca i wysiłek wielu ludzi i dla mnie nie są miarą tylko mojego sukcesu. Sukcesem dla mnie jest każda pozytywnie rozwiązana sprawa, słowa podziękowania, szacunek i zaufanie ludzi.
Porażka, do której musi się Pani przyznać, to:
W moim słowniku nie ma takiego słowa jak porażka. Żadna sprawa nie jest beznadziejna, bez wyjścia. Nigdy nie można się poddawać. Jeżeli coś nie zadziałało, to próbuję potencjalny problem rozwiązać w inny sposób. Jak to się mówi „Jak gdzieś zamykają się drzwi to otwiera się okno”.
Każdy samorząd ma swoją specyfikę – dobre i gorsze strony. Jakie pod tym względem jest miasto Mszana Dolna?
Mszana Dolna jest stosunkowo małym miasteczkiem, tak pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Instytucje samorządowe nie są nadmiernie rozbudowane. Na terenie Miasta są tylko dwie szkoły podstawowe. Z punktu widzenia zarządzania to raczej plusy. Położenie Mszany wśród otaczających ją szczytów Beskidu Wyspowego to kolejna wielka zaleta. Wydaje mi się, że największym minusem jest przebiegająca przez środek Miasta droga krajowa i związany z nią duży ruch pojazdów.
W ostatnim artykule z serii na ten sam zestaw pytań odpowie wójt gminy Niedźwiedź, Rafał Rusnak.
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (21)
-Dobrze fajnie.
-A gdzie indziej też dobrze?
-Też fajnie dobrze.
Nie wiem co mają na celu takie artykuły.
jak pani burmistrz chce walczyć ze smogiem (normy po kilka razy przekroczone),czy jest jakis spis gospodarstw ile osób ma piece weglowe, ile udało się wymienic ,czy są kontrole palenisk, ile mandatów w tamtym roku wystawiła straż miejska (o ile sprawdza piece),co z dalsza sytuacja nowego moku ,jak chce pani pozyskać fundusze na ten cel.wspomniana była w artykule sytuacja drogi krajowej,czy były jakieś rozmowy z gddkia ,jakie sa plany rozwiązania tego problemu,czy podwyzka w czasie pandemii to dobry krok na budowanie swojego wizerunku- Takie chociażby pytania mozna by było zadać pani burmistrz ale co ja tam wiem przeciez nie jestem limanowskim dziennikarzem .Czy to takie trudne?
Gdy czyta się wypowiedź pani burmistrz o inwestycjach w mieście to ma się wrażenie że pani burmistrz nie mówi o mieście Mszana Dolna bo tu poprostu posucha.
Czy jest jakaś zrealizowana inwestycja z kadencji pani burmistrz w mysl zasady ZAPLANUJ WYBUDUJ ROZLICZ?.
To miasto poprostu UMIERA..
Bylejakość to cecha odzwierciedlająca tę kadencje.
Podwyzka wynagrodzenia pani Burmistrz w tym okresie epidemii to kpina z mieszkancow.
Mam nsdzieje ze moze kiedys nasze miasto bedzie mialo burmistrza na miarę dzisiejszych czasów a nie z łapanki.
Czy dzisiaj postąpiliby podobnie .
Może ty masz jakiś pomysł na nastepna kadencję bo po powstaniu Klubu Radnych dla Mxzany mozna przyjac ze ukonstytuował się Komitet Wyborczy pani Burmistrz i można się spodziewać w najbliższym czasie tak sądzę zmian w kierownictwie Rady Miejskiej.
Zapewne będą chcieli odsunąć p.Matoge który zadaje pytania niekiedy trudne ale niestety nie dopilnował swojego komitetu wyborczego.
Może się spełnić marzenie jednego radnego by wreszcie zostac Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej i nowe kierownictwo nie będzie zadawało trudnych pytań pani burmistrz jak i nie przeszkadzało w spokjnym sprawowaniu urzędu od beztresciwego spotkania do beztresciwego spotkania z mieszkańcami czym sie chwali i nie tylko ona.
Czas szybko leci i się nie obejrzemy jak przyjdą wybory i problem kogo wybrać.
Pan Filipiak zapewne spróbuję swoich sił wyborczych ale nie wróżę mu żadnych szans wiec szanse obecnej burmistrz rosna chyba ze powstanie pospolite ruszenie jak to było w 2014 roku.
Pizyjemy zobaczymy.
PRZEROST FORMY NAD TRESCIĄ.
I w tym miejscu w Weselu Wyspianski sie klania KWW Odpiwiedzialny Samorząd.
Nadzieja matka głupich.
Sam potwierdzasz co łączy klub radnych a czy coś łączy jeszcze KWW Odpowiedzialny Samorzad skoro zdradzili z niskich pobudek jak piszesz. Sam.