Wójt: "pandemia pokazała, jak ważne są spotkania i rozmowy twarzą w twarz, bez pośrednictwa ekranu"
Miniony rok przyniósł zmiany, których nie spodziewał się nikt. Pandemia koronawiursa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim Wuhan i szybko objęła cały glob, wywołała znaczące skutki w życiu społecznym i gospodarczym. W nowej rzeczywistości musiały odnaleźć się także samorządy. Kończymy cykl rozmów z włodarzami miast i gmin Limanowszczyzny.
Na koniec cyklu rozmów z włodarzami samorządów z Limanowszczyzny podsumowania roku 2020 i skutków pandemii koronawirusa dokonał wójt gminy Łukowica, Bogdan Łuczkowski.
Jak mówi wójt, w kontakcie z mieszkańcami Urząd Gminy postawił przede wszystkim na kontakt zdalnym, ale również na umawiane wcześniej rozmowy bezpośrednie - w tym celu uruchomiony został punkt obsługi petentów dla tych osób, które decydowały się na osobistą wizytę w urzędzie.
- Wewnętrzny reżim sanitarny i możliwość pracy zdalnej uchroniły urząd i jego jednostki, przed absencjami spowodowanymi stanami izolacji czy kwarantanny. Pojedyncze przypadki nieobecności z tych powodów nie zakłóciły pracy Urzędu. Większym problemem było korzystanie przez żeńską część personelu naszego urzędu z opieki nad dziećmi do lat 8 w okresie zamknięcia placówek edukacyjnych, ale i te braki kadrowe nie wpłynęły istotnie na bieżącą realizację zadań – twierdzi Bogdan Łuczkowski.
Bogdana Łuczkowskiego pytaliśmy również o to, jakie skutki dla finansów samorządu zrodził kryzys wywołany przez pandemię. - Urząd Gminy Łukowica musiał ponieść wydatki związane z przystosowaniem się do pracy w warunkach pandemii, np. poprzez stworzenie odpowiednich warunków do przyjmowania mieszkańców, zaopatrzenie w środki ochrony indywidualnej i utworzenie punktu obsługi petenta. Były to koszty rzędu 83 tys. zł. Natomiast ogólny poziom dochodów Gminy Łukowica w 2020 roku wzrósł o 9 mln 271 tys. złotych w stosunku do roku 2019. Podobną tendencję obserwujemy w przypadku udziałów w podatku PIT, które wzrosły o 254 tys. zł – odpowiada wójt.
Jaka jest kondycja miejscowych firm oraz które branże w gminie Łukowica ucierpiały najbardziej? Według wójta, większość firm z terenu gminy Łukowica odczuła negatywny wpływ pandemii na prowadzony biznes, choć każda z nich spowolnienie gospodarcze odczuła w innym stopniu. - Z mojej wiedzy wynika jednak, że najmocniej ucierpiały przedsiębiorstwa transportowe i handlowe. Duże straty w tych branżach wiązały się z ograniczeniami w sprzedaży i w przemieszczaniu się – mówi nasz rozmówca.
Pandemia, która rozpoczęła się w 2020 roku, zrodziła też społeczne skutki. - Na pierwszy plan z pewnością wysuwają się problemy związane ze spowolnieniem gospodarczym: pogarszająca się kondycja firm i obawy o utratę pracy. Trudno przewidzieć jakie długofalowe skutki może mieć wpływ nauki zdalnej na naszą młodzież: brak kontaktu z rówieśnikami, dostępu do regularnych zajęć edukacyjnych i sportowych. To prawda, że wiele spraw możemy załatwiać przez telefon czy komputer, ale człowiek jest istotą społeczną. Pandemia pokazała zarówno dzieciom, jak i dorosłym, jak ważne są spotkania i rozmowy twarzą w twarz, bez pośrednictwa ekranu – mówi wójt gminy Łukowica, Bogdan Łuczkowski.
Może Cię zaciekawić
Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejMasz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
IMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcejUwaga na toksyczne gąsienice! Krakowski Sanepid ostrzega przed korowódką dębówką
Korowódka dębówka (z pozoru przypominająca zwykłą, włochatą gąsienicę o długości ok. 3 cm) może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowi...
Czytaj więcej
Komentarze (38)
Dobrze, że pandemia nie przeszkodziła mu w robieniu zdjęć na Facebooka.
A tak to spokojnie mógł sobie pstrykać zdjęcia 5 razy przy jednej inwestycji. I robić ludziom wodę z mózgu
A próbowałeś się umówić wcześniej, czy tak po prostu wparowales i oznajmiła że chcesz się spotkać z wójtem? Jak zadzwonisz wcześniej to dostaniesz termin i wójt będzie.
Wójt niestety tak kompetentną osobą nie jest i nie ma zielonego pojęcia co się w gminie dzieje - najlepszym przykładem jest zatrudnienie nowego dyrektora GOK, gdzie po jego 4 dniach rządów, wyszła jego niekompetencja i brak znajomości prawa, co właśnie sprawdza prokuratura...
W temacie dostępności Wójta to prawda, Pan Bogdan unika spotkań z mieszkańcami własnej gminy.
Bo na jego facebooku to tylko propaganda popierana przez kilku wiernych typu p. Justyna, p. Teresa itp. Żygać się chce tymi wpisami. Wchodzenie do tyłka bez namydlenia.
Ja nie mogę się doczekać spotkania na wsi jak wójt przyjedzie. Ostatnio nie byłem, bo pracuje daleko, ale się poświęcę i przyjadę specjalnie, żeby mu wygarnąć co myślę na jego temat. Nie ujdzie mu to na sucho.
A co dotych spotkań To tyko tyle że mają parcie na "szkło.........."
Z tego co mi wiadomo, to włamał się do biura Związkiu Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Łukowicy. A pewnie niedługo więcej informacji wypłynie- może Wójt pochwali się na FB poczynaniami swojego podwładnego.
Dzielić ludzi, a w taki sposób własnie okradano i niszczono Polskę, poprzez tworzenie konfliktów, aby naród nie połapał się co robi władza i zajmował się stworzonymi przez nich konfliktami
Ta zła energia do was wróci z co najmniej zdwojoną siłą .
To jest kasują moje komentarze, niewygodne im komentarze?
Popatrz bliżej siebie , nie widzisz swojego pod nosem, a cudze widzisz pod lasem?
HIPOKRYTA.
;-))
1. Jesteś elementem składowym w portalu limanowa.in
2, Ujawnij swoje personalia, a wówczas można będzie stwierdzić twoją wiarygodność.
Znam takich, którzy zakładają sobie tutaj kilka kont , a bywało, że kłócili się sami z sobą
;-).
Jednego z tych ETATOWYCH KOMENTUJĄCYCH tutaj znam osobiście.
Zaiste jest to hipokryta nad hipokrytami, podobnie jak i inni "etatowi" komentujący tutaj , których też znam.
FARSA nad farsami.
;-))
Pozdrawiam
Gdzie widzisz kosmiczne teorie, skoro kosmosu jaki Nam przedstawiają nie ma.
;-)
Fakt jest taki:
anonimowi ludzie , którzy BOJĄ się pokazać własne imię i nazwisko UJAWNIĆ WŁASNE PERSONALIA , nie są dla mnie wiarygodni.
Ci nazwani przeze mnie "etatowi" tutaj sami mi o tym mówili, iż piszą dla limanowa.in. STĄD NAZYWAM ICH ŻARTOBLIWE "ETATOWYMI:
Jeden z nich powiedział mi, iż (ponoć) limanowa.in , żalił mu się, że jestem dla nich "twardym orzechem do zgryzienia: "do wyciszenia".
Usuwać komentarze niewygodne systemowi dla którego prawdopodobnie służą, każe frajer potrafi.
Podjąć jednak MERYTORYCZNĄ DYSKUSJE to już niewielu potrafi.
W swojej głupocie kilku z nich powiedziało mi nawet zbyt wiele .
Podtrzymuje te nazwanie ciebie jako hipokryty oraz tego etatowego komentowania w świetle dowodów w sprawie jakie posiadam,
Czujesz się skrzywdzony to zrób mi sprawę, tak samo niech to zrobi limanowa.in wtedy wyłożę karty na stół.
Nie ze mną te numery Bruner.....
;-))
Odnośnie rzekomego kasowania twoich komentarzy przez wójta:
Masz tą samą szanse . udowodnij to w sądzie skoro czujesz się poszkodowany.
Wtedy sąd osądzi czy bezpodstawnie obrażałeś w nich wójta lub niszczyłeś jego dobre imię, tyle tylko, że tam MUSISZ BYĆ sobą, a nie GALEM ANONIMEM.
;-))
Do roboty ...........
;-))
Ty na prawdę nie widzisz że pół powiatu się z Ciebie śmieje. Serio Kobieto. To nie jest złośliwie teraz. Zastanów się nad tym.
W nieporządku? Myślisz, że boję się sprawy w sądzie, gdzie mógłbym udowodnić kasowanie komentarzy na Facebooku przez wójta? Śmieszna jesteś. Z kolei jaką sprawę miałbym założyć wójtowi w sądzie? Sprawę o kasowanie komentarzy? Ty się dobrze czujesz? Pisząc o tym chciałem zakomunikować szerszemu gronu ludzi, jaki ten wójt jest rzetelny i jak dba o swoje dobre imię. Kasuje komentarze kiedy wytknie mu się błędy albo niestosowne reakcje, nie przystające funkcji jaką pełni. Jeżeli stać go na pełnienie funkcji, to powinien mieć odwagę wszystko przyjąć na klatę, a tam gdzie trzeba odeprzeć "atak" i pokazać, że on ma rację. Wtedy można powiedzieć, że ma charakter, że jest Kimś. Usuwając komentarze idzie na łatwiznę i nie potrafi sprostać swojej funkcji. Jest zatem słaby mentalnie i merytorycznie. A z tobą Grażyno nie będę polemizował, bo masz takie teorie, że normalny i zdrowy człowiek musiałby nabawić się zaburzeń psychicznych, aby wchodzić w polemikę z kimś takim jak ty.
z tym jury podczas konkursu, to prawdziwa hańba. Koleżanka w pierwszej ławce w kościele, a pod ławką kipi zawiść, brak honoru i żądza bycia "ponad"... Z protekcji także chętnie korzysta.... Poza tym bycie "koleżanką" nie daje kompetencji. Wstyd, aż się kurzy! Niektórzy nie wiedzą co to godność. Tfuuu!
Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Wiadomosci/Odpornosc-na-koronawirusa-w-Polsce-szokujace-dane-z-Nowego-Sacza
Z tym porównaniem "pani koleżanki" trafiasz w setkę he he he... Młodzież w ekonomie dokładnie podobne porównanie przedstawia :))
sowinka44 pewnie miała na myśli okres przed zatonięciem, jak już kotłownie zalało ;)