Zyskają mniejsze gospodarstwa domowe, podwyżki dla wielodzietnych rodzin
Laskowa. Gmina Laskowa także wprowadziła nowe stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Niektórzy z mieszkańców zapłacą mniej, wieloosobowe rodziny muszą liczyć się z podwyżką.
Podczas ostatniej, trzeciej w tej kadencji sesji Rady Gminy Laskowa radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia nowych stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W głosowaniu radni nie byli jednomyślni – uchwałę przyjęto 9 głosami za, przy 1 przeciwnym i 3 wstrzymujących się.
Jak wygląda nowy system „śmieciowy” w gminie? Gospodarstwa domowe zostały podzielone na trzy kategorie: jednoosobowe, dwuosobowe oraz takie, w których zamieszkują trzy lub więcej osób. W przypadku odpadów gromadzonych i oddawanych w sposób selektywny, miesięczne stawki od jednego gospodarstwa domowego wynoszą odpowiednio 15, 25 i 45 zł. Dla śmieci niesegregowanych są one wyższe – ustalono je na poziomie 40, 70 i 110 zł, w zależności od liczby osób tworzących gospodarstwo domowe. Nowe stawki będą obowiązywać od dnia 1 lutego 2019 roku.
Kto za śmieci zapłaci mniej, a kogo czeka podwyżka? Na nowych stawkach skorzystają osoby mieszkające samotnie bądź dwuosobowe rodziny. W minionym roku jednoosobowe gospodarstwo domowe płaciło za śmieci połowę normalnej ceny, czyli 18 lub 49,5 zł miesięcznie. Teraz stawki są odpowiednio mniejsze o 3 i 9,5 zł. Dwuosobowe gospodarstwo domowe płaciło dotąd 36 lub 99 zł, teraz może liczyć na obniżkę o odpowiednio 11 i 29 zł miesięcznie. Więcej zapłacą natomiast rodziny trzyosobowe i większe. Do tej pory te gospodarstwa domowe obowiązywała standardowa stawka w wysokości 36 lub 99 zł miesięcznie. Nowe ceny będą wyższe o odpowiednio 9 lub 11 zł miesięcznie.
Zobacz również:
Śledztwo po tragedii: ciało 67-latka zabezpieczone do sekcji
Dziś sesja Rady Miejskiej - oglądaj na żywo
Jeden z radnych, Czesław Zelek, już po głosowaniu dopytywał czy mieszkańcy mogą we własnym zakresie znaleźć firmę, która odbierze od nich odpady, jeśli jej oferta okaże się korzystniejsza. Wójt Piotr Stach odpowiedział jednak, że nie jest to możliwe. Później radca prawny doprecyzował, że podpisanie indywidualnej umowy jest możliwe, ale nie zwalnia mieszkańca od ponoszenia opłat wynikających z systemu gospodarowania odpadami, organizowanego przez samorząd. Oprócz tego, radny zwrócił uwagę, że podczas zebrań wiejskich w poszczególnych sołectwach nie uzgadniano kategorii dwuosobowych gospodarstw domowych. - Jeszcze gdy pełniłem funkcję wójta, miałem telefony od wielu mieszkańców, głównie emerytów, którzy prosili by dla dwóch osób stawki były niższe, postanowiliśmy to uwzględnić - wyjaśniał Piotr Stach.
Rada Gminy ustaliła również opłatę od domku letniskowego lub innej nieruchomości, wykorzystywanej przez część roku na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Roczna, zryczałtowana stawka wynosi 180 zł, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz 440 zł w przypadku śmieci niesegregowanych (do tej pory właściciele tych nieruchomości płacili odpowiednio 144 zł i 396 zł rocznie).
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (11)
A czy Pan myśli??
Czy Pan jest w stanie cokolwiek zrobić sam?!
A czy te rodziny 2 osobowe nie będą miały po 5 po 6 worków śmieci w tym popiół, liście itd.?
Z tego co pamiętam to na zebraniach przynajmniej w Ujanowicach i Kamionce ludzie zagłosowali za tym żeby nic nie zmieniać!
Córka studiuje, a weekendy spędza u partnera/partnerki.
Syn pracuje w Anglii i tyko raz na dwa miesiące pojawia się w domu.
Móż w delegacji lub u kochanki, a w domu go nie widuję.
Babka mieszka z córką w innej gminie.
Ojciec ma dwa lata odsiadki.
Dziadek jest w DPS-ie.
Wnuczka u babci już od miesięcy.
Synowa ma stałe zameldowanie,. ale w USA mieszka.
Po kolejnym 500-PLUS nikt nie będzie się spieszył zgłosić ten fakt w urzędzie.
- pomysłowość ludzka jest nieograniczona.
Tym sposobem "zmniejszy" się liczba osób produkujących śmieci, a co za tym idzie, wysokość płaconej stawki za wywóz śmieci. :)))
A to teraz kim jest prezydentem....?
1 osoba - 15 zł
2 osoba -10 zł
3 osoba - 20 zł !!! i znowu trzeci do odstrzału bo to śmieciarz. Jak kolejna pisowska rado do tego doszłaś, że trzeci mieszkaniec domu to śmieciarz?
Emeryci prosili o możliwość mniejszej opłaty za dwoje i tak mamy pana emeryta górnika z emeryturą 3500 zl i jego żonę emerytowaną księgową z emeryturą 2500 zl, którzy w gminie laskowa płacą mniej bo są biedni i dwoje rolników bez hektara przeliczeniowego z jednym dzieckiem i walącej się chałupinie. Dla nich specjalna opłata odpowiednio zwiększona o 20 zł/miesiąc (to pewnie laskowska wersja polityki prorodzinnej).
Rado pisowska, czy to według was sprawiedliwe?
I jeszcze jeden kwiatek - domy letniskowe, to takie gdy ktoś okresowo w nich przebywa. Czyli spokojnie można w nich mieszkać przez cały rok, bo nie wiem co to okresowo, w dwadzieścia osób, bo i przyjaciół można zapraszać, produkować tony śmieci i płacić za nie 15 zł/miesiąc (180 zl/rok), to tyle co samotna wdowa. To jest sprawiedliwe pisowska rado???
Wiem w waszej gminie nie było wyboru, kandydował sam PiS, ale czy PiS musi być wyznacznikiem pewnego poziomu społecznego myślenia.
Panie wójcie obciążanie maksymalnymi kosztami za śmieci trzecie osoby w rodzinie to zwykły skandal i łamanie praw obywatelskich. Bo niby za co ten wyrok? Trzecia osoba tak jak przy gotowaniu zupy w garnku w najmniejszym zakresie podnosi koszty. Dlaczego zwalnia się z opłat 4-tą i więcej osób w rodzinie? Oni nie produkują śmieci? Kto więcej wyprodukuje śmieci na składowiska (te obciążające finansowo) Dwoje ludzi w okolicy emerytury plus maturzysta, czy dwoje ludzi z trojką pieluchowych dzieci z dodatkiem 1000+. Kilka worków pieluch za które zapłacą mniej niż ci, co może i żadnego czarnego worka nie wystawią, ale im koszty rekompensuje 500+
Jakieś telefony, które podobno pan odebrał wywróciły ustalenia z zebrań jak o tym ktoś napisał, a ankiety, które zbierał poprzedni wójt zużyto w toalecie?
Myśleć, myśleć, myśleć - to odzew do wszystkich wójtów, którzy tak zamierzają kombinować jak wójt Laskowej.
Proponuje jeszcze raz sie zebrać i zrobić to po nowemu, tym razem uczciwie, bez okradania jakichś wyznaczonych palcem.
1 - 15 zł
2 - 12 zł
3 - 10 zł
4 - 8 zł
5 - 6 zł
6 - 4 zł
7 - 2 zł
8 - 1 zł
9 i więcej - można podarować dla dobra społecznego.
Nie ma obaw, macie ludzi odpowiednio dużo w UG żeby to wyliczyć dla poszczególnych numerów.
https://limanowa.in/aktualnosci/retransmisja-iii-sesji-rady-gminy-laskowa/43907
http://odpady.net.pl/wp-content/uploads/2017/04/rozporz%C4%85dzenie-RM-zm-rozp.-w-sprawie-op%C5%82at-za-korzystanie-ze-%C5%9Brodowiska-6.03.2017.pdf