Bezrobotni quadami odśnieżą chodniki?
Limanowa. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Limanowa poruszono problem zaśnieżonych chodników przy drogach powiatowych, po których z wielkim trudem poruszają się piesi. Goszczący na zebraniu starosta Jan Puchała powiedział, że powiat nie ma obowiązku dbania o chodniki w okresie zimowym.
Sprawę odśnieżania chodników przy drogach powiatowych poruszaliśmy już kilkukrotnie. Przypomnijmy, że według Powiatowego Zarządu Dróg, który powołuje się na ustawę, chodniki ma odśnieżać właściciel sąsiadującej z nim nieruchomości, a jeśli tego nie robi powinna egzekwować to gmina/miasto. Samorządowcy z gmin i miast twierdzą, iż nie jest to możliwe i mówią, że chodnikami powinien zająć się właściciel, czyli powiat, a oni mogą pomóc. Powiat odpowiedział, iż sytuacja prawna budzi wiele wątpliwości i nie pozwala to na podjęcie jednoznacznej decyzji. Powiat postanowił zwrócić się w tej sprawie do Regionalnej Izby Obrachunkowej (czy wydanie środków publicznych na zadanie, które obejmie odśnieżanie chodników, nie naruszy obowiązującej dyscypliny finansów publicznych oraz zapisów prawa w tym względzie) oraz poruszył sprawę na ostatnim konwencie starostów.
- Byłem na konwencie starostów. Żaden powiat nie odśnieża chodników – mówił na ostatniej sesji Rady Gminy Limanowa Jan Puchała - starosta powiatu limanowskiego.
Starosta i wójt Władysław Pazdan byli zgodni: jest to poważny problem i duże utrudnienie dla mieszkańców. Tym większe, że obecnie ludzie coraz częściej poruszają się pieszo, jak zauważył wójt.
Zobacz również:
Dziesięciu księży z Diecezji Tarnowskiej z godnością prałata
Nocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Problem potęgują pługi, które śnieg zebrany z dróg przerzucają na chodniki. Alternatywą, którą w dyskusji zgłosił wójt Pazdan, byłaby budowa chodników z obniżonymi krawężnikami, co umożliwiłoby jednoczesne usuwanie śniegu z dróg i chodników.
Ciekawe rozwiązanie ma zamiar wprowadzić wójt gminy Jodłownik, Paweł Stawarz. Jak powiedział starosta Jan Puchała, Jodłownik planuje zakup quadów wyposażonych w pługi, którymi mieliby odśnieżać chodniki bezrobotni z Powiatowego Urzędu Pracy.
Jak widać pomysłów i rozmów samorządowców na temat odśnieżania chodników nie brakuje. Efekt niestety wciąż ten sam - chodniki nie są w większości odśnieżane. Pieszym pozostaje tylko czekać, jak co roku, na wiosnę.
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (44)
Przecież my żyjemy w Super Powiecie,najlepiej zarządzanym przez Najlepszego Starostę.
Jesteśmy czy też nie jesteśmy
LIDEREM WSRÓD LIDERÓW
1 Powiat postanowił?
2 Powiat zwrócił się?
3 Powiat uzyskał odpowiedz, od RIO?
4 Powiat czeka na wiosnę, ciepłą wiosnę?
WŁAŚCIWĄ CYFERKĘ PROSZĘ ZAZNACZYĆ.:))) Obstawiam 4
Tylko Panie Wójcie proszę zauwazyć że zima chyba ma się ku końcowi.
Chyba ze Pan ją przespał podobnie jak podwyżki dla nauczycieli?
Przeciez kosztuje bardzo duzo utrzymanie tak wielkiego dworu a koszt samouwielbienia tez jest ogromny.
Najpierw samemu wykonać powinność wobec mieszkańców, a potem żądać od innych.
No ale pieniądze na podwyżkę dla Burmistrza Biedy się znalazły, a te filmowe barany niech odśnieżają sobie sami, a co tam, pobeczą, a kasa nasza, nieprawdaż?:(
http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/12001/Odsniezanie-chodnikow-obowiazkiem-wlascicieli-posesji
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/745221,czy-obowiazek-odsniezania-chodnikow-jest-zgodny-z,id,t.html?cookie=1
Z mojej strony... przypominam: jutro (tj. wtorek) o godz. 17:00 jest spotkanie dla naszego Osiedla Nr 3
- bardzo zachęcam Mieszkańców na to spotkanie osiedlowe z Burmistrzem Miasta - miejsce: w ZSS Nr 3.
Zgłaszają Państwo wiele uwag do Burmistrza przez mnie, o tym wszystkim Burmistrz wie, ale idzie wiosna i teraz jest okazja poprzeć jeszcze te działania, przypomnieć się, powiedzieć o starych i nowych pilnych sprawach, zapytać kiedy to będzie zrobione i od razu otrzymać odpowiedź... w naszej wspólnej sprawie.
Panie @Tusik cyz możesz zadać Burmistrzowi parę pytań ode mnie? Bo niestety nie dam rady być na spotkaniu, a chciałbym parę odpowiedzi uzyskać. Przede wszystkim mam pytanie po co nam w Limanowej Straż Miejska skoro nic nie robi (widać to brakiem wlepiania mandatów pieszym wbiegającym na drogę byle gdzie, kierowcom parkującym byle gdzie oraz po ilości gówien na limanowskich chodnikach po zimie, bo właściciel ma obowiązek posprzątać po swym psie, a jak tego nie zrobi, Straż Miejska powinna mu wlepić mandat)? Następnie zapytaj czy ścianka wspinaczkowa będzie wewnątrz budynku czy na świeżym powietrzu, a jeśli na świeżym powietrzu, to jaki jest sens na to wydawać pieniądze? A pytanie trzecie jest takie, czy w mieście jest dobra wola aby dogadać się z Powiatem i wyremontować drogą jak i chodnik wzdłuż niej to cuda, którego ojcem jest pan @znany (czyt. basenu, czyli remont ulicy Zygmunta Augusta)?
http://limanowa.in/forum/hyde-park,6095.html
A o tym co w Mieście się dzieje niech się dowiaduje z oglądu na własne oczy, to jak to codziennie robił Jego poprzednik, bo problemy mamy codziennie, a nie raz do roku.
O czym wreszcie ja mam rozmawiać z ludźmi, którzy zafundowali rodzinom, często wielodzietnym, płatny parking pod szkołą przy Konopnickiej, wstyd i hańba!!!
Tylko napisz Pan wcześniej jak Pan wtedy głosowałeś?
Skoro ich stać na utrzymanie samochodu, raczej nie mogą narzekać na ciężką sytuację materialną. Poza tym auto mogą zostawić na parkingu przy ulicy Jońca, który jest darmowy i przejść się parę metrów wzdłuż rzeki. @Znany mógłbyś się przynajmniej wyżalić Burmistrzowi, a tak to będziesz zwykłym internetowym pieniaczem i tchórzem.
I robi się problem - bo jako właściciel nieruchomości sąsiadującej co prawda mam odgarnąć śnieg, który spada z nieba lub dachu, ale już nie muszę się przejmować śniegiem nagarniętym przez pług ośnieżający drogę. Nawet więcej mogę sobie wtedy wezwać zarządcę drogi do uprzątnięcia śniegu (tak podobno zrobił jeden z wójtów - powiedział OK ja się zajmę chodnikami,ale spróbujcie tylko śnieg z odśnieżania nagarniać na chodniki. I momentalnie było po problemie :-)). Cały problem wziął się z tego, ze przy projektowaniu chodników przy drogach powiatowych nie uwzględniono miejsca na gromadzenie śniegu pochodzącego zarówno z jezdni jak i chodnika.
A zatem nie da sie umyć rąk i zwalić wszystko na właścicieli nieruchomości.
niech przeprasza ten co nie ma racji
To co nie wiecie, że tam pod szkołą zrobiliście płatny parking, a Ty jak śmiesz pozbawiać te rodziny samochodu, przecież im jest najbardziej potrzebny, bo przy tylu dzieciach, to jest niezbędne narządzie pracy, choćby dla zrobienia zakupów w markecie, bo na delikatesy ich nie stać. To co piszesz, to jest bezczelne chamstwo i Wy chcecie rządzić Miastem??? Wstyd i hańba!!!
@znany - jak to jest z tym kwestionowaniem zasad demokracji i warcholstwem???
Gardzę takimi:(
A co do darmowego parkingu: są takie w limanowej, nawet nie tak daleko od centrum. Problem mają tylko Ci co by wręcz wjechali do budynku bo chodzić to oni nie umieją.
Ale skoro gardzisz nami, cóż, Twoja sprawa, Twój problem.
Mino wszystko pozdrawiam z szacunku dla Twojego wieku
A co do meritum, małe 3, 5, a nawet 7 letnie dziecko, to nie torba ziemniaków, a droga spod cmentarza, czy placu przy Jońca, to często zaspy, a do tego te dzieciaki, czasem nawet taka trójka drobiazgów zbudzone wczas rano, a do tego mróz....
Widzisz teraz chyba różnice.
Pamiętaj, że w Jedynce oprócz podstawówki, gdzie tez są maluchy i teraz coraz więcej, to również zerówka i kilka grup przedszkolaków od 3 roku życia.
Mnie nawet nie chodzi o całą Konopnickiej, ale tą część koło szkoły, no i końcówkę Bulwarów.
Tam chodzi, by rodzic mógł pomóc się przebrać maluchowi, i zaprowadził go do Pani, a potem to samo przy odbiorze.
Zastanów się i policz ile te kilkanaście miejsc parkingowych przynosi Miastu, a ile kosztuje podwyżka dla Pana Burmistrza i oceń.
Jest Was w Radzie tylu nauczycieli, nawet jest jeden z Was radnym i pracuje w tej szkole.
Przyznam się, że nie sadziłem, że ja Was muszę o to prosić, myślałem, że wystarczy jak zwrócę na to uwagę, ale ile już czasu minęło, kiedy pisałem o tym pierwszy raz?
Jesli Pan Bóg chce kogoś ukarać to mu rozum zabiera.