Już nie 7,55, a 13 zł za kubik wody i ścieków
Rozmowa z Januszem Adamkiem, prezesem Zarządu Sądeckich Wodociągów, o planowanych podwyżkach cen wody i ścieków.
Podrożeje woda w sądeckich kranach?
Zabrzmi to brutalnie, ale musi podrożeć. Jest to konsekwencja realizacji wielkiej inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnej w Nowym Sączu i regionie. Rozbudowując znacząco naszą sieć istotnie również wzrosną koszty jej utrzymania i eksploatacji.
Taki argument to marna pociecha dla sądeczan, którzy teraz do kąpieli będą wlewać nie całą, ale pół wanny wody.
Wiem, że to nie jest pocieszające. Dodam jednak, że ta podwyżka dotyczy nie tylko Nowego Sącza, ale również mieszkańców sąsiednich gmin – Starego Sącza, Kamionki Wielkiej, Nawojowej, Korzennej i Chełmca. Woda i ścieki drożeją zresztą w całej Polsce, a szczególnie tam, gdzie przeprowadzano tak znaczne, jak u nas, inwestycje modernizujące i rozbudowujące sieć.
To może ta inwestycja nie była nam potrzebna do szczęścia, skoro teraz musimy przez nią więcej płacić?
Była bardzo potrzebna. Obowiązująca nas dyrektywna unijna mówi, że jeśli do 2015 roku nie uregulujmy naszych spraw kanalizacyjno-ściekowych, będziemy płacić ogromne kary za ścieki płynące do rzek i morza, które to kary będą składową ceny wody i ścieków. Zobowiązaliśmy się, że to zrobimy, żeby świat wokół nas był czystszy.
To chwalebna motywacja, ale mówi Pan raczej jak działacz partii Zielonych, a tu w grę wchodzą pieniądze.
Proszę mi zatem pozwolić dokończyć. Mówiąc inaczej – mogliśmy nie przeprowadzać tej inwestycji i przez jakiś czas nie podnosić cen wody. Ok, ale w 2015 roku Unia naliczyłaby by nam ogromne kary. Nam – czyli Polsce. Kto by je zapłacił? Oczywiście my wszyscy. Żeby je pokryć musielibyśmy podnieść ceny, a modernizacja i tak nie byłaby wykonana. Czyli płacilibyśmy więcej nie mając nic.
A jak to robią inni?
Modernizują sieć. Dla przykładu: obliczono, że gdyby wymogi unijne weszły w życie 1 stycznia 2011 r. w Warszawie już wówczas płacono by 60 zł za wodę i ścieki. A płaci się 7,60 zł za metr sześcienny.
Musimy podnosić ceny, aż o 30 procent? Taki skok będzie mocno odczuwalny dla naszych portfeli.
Nikt nie powiedział, że to będzie 30 procent. To propozycja. Taki wniosek złożyliśmy u włodarzy sześciu gmin, ale nie znamy jeszcze ich decyzji.
Miało być nowocześniej i ekologicznej, a jest tylko drożej.
Ależ nie tylko! Przecież większe obszary miast i przyległych gmin będą niebawem wyposażone w sieć wodociągowo-kanalizacyjną. Będzie drożej, ale to będą koszty utrzymania sieci i koszty uniknięcia ewentualnych kar.
Ile w praktyce zapłacimy?
Z 7,55 za metr sześcienny wody i ścieków podrożeje na 9,75 zł.
Czyli będziemy płacić więcej niż płacą w bogatej Warszawie.
Ale bardzo krótko. Warszawa wypuszcza w tej chwili do Wisły znaczny procent ścieków. Prowadzi jednak, podobnie jak my, inwestycję, ale nieporównywalnie większą, bo wartą około miliarda złotych. Kiedy ona dobiegnie końca warszawiacy będą płacić dużo więcej za wodę i ścieki. Dla zobrazowania – jeśli Sądeckie Wodociągi mają obecnie majątku za około 100 mln zł, a budują za około 270 mln, to majątek nam się prawie potroi. Utrzymanie takiego majątku wzrośnie.
Na przykład wzrosną koszty osobowe spółki komunalnej?
Akurat te nie wzrosną. Wzrośnie głównie koszt amortyzacji, koszt podatków oraz koszt spłaty długu, bo spółka na tą inwestycję zaciągnęła 100 mln zł kredytu, który trzeba spłacić.
Tu już wchodzimy na inny poziom ekonomiczny. Sądeczan interesuje głównie na jakim poziomie ostatecznie będzie się kształtowała cena wody i ścieków?
Myślę, że w perspektywie trzech lat będzie to do 12-13 zł za metr sześcienny wody i ścieków.
Czyli to co nas czeka w tym roku, to nie koniec podwyżek?
Nie koniec, bowiem w tym roku przejmujemy tylko część inwestycji. Po przejęciu całości zacznie się spłata rat kapitałowych przez spółkę. Teraz spłacamy odsetki.
Zatem uwaga sądeczanie – przygotujcie się na kolejną podwyżkę… No właśnie, kiedy?
W kolejnych dwóch latach.
Za rok kolejna podwyżka, a w 2014 jeszcze jedna?
Tak. Aż dojdziemy do wspomnianej ceny 12-13 zł.
Dużo.
Dużo, ale pamiętajmy, że nie przeprowadzając inwestycji i przy wprowadzeniu kar w 2015 roku płacilibyśmy około 20-30 zł. W cenie wody byłyby te kary, a my nie mielibyśmy nic w wielu dzielnicach miasta i sąsiednich gminach.
Mamy w ogóle jakieś dobre wiadomości dla sądeczan?
Mamy. Nie chcę już wspominać o tym, o czym już wielokrotnie, czasami górnolotnie o projekcie się mówiło, o wyższej jakości wody, o czystszym środowisku, o skoku cywilizacyjnym i o np. zurbanizowanych nowych terenach miasta, gdzie ceny gruntów znacząco pójdą w górę. A co powiedzieć o takich rejonach jak Poręba czy Chruślice, gdzie z powodu suszy ludzie nie mają wody i trzeba im ją dowozić. Niebawem będzie tam wodociąg i kanalizacja.
Pojawiły się głosy, że Wodociągi chciały zachować podwyżkę jak najdłużej w tajemnicy.
Śmieszą mnie takie komentarze. Aktualnie trwa procedowanie taryfy, wniosek taryfowy został złożony i jest poddawany analizie. Ponadto wielka inwestycja wodno-kanalizacyjna jaką realizujemy, i która w konsekwencji będzie miała wpływ na cenę wody i ścieków miasto i gminy przygotowywały od 2004 roku. Od wielu lat zatem sprawa nie jest tajemnicą.
Fot.: sxc.hu
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (3)