Marcin Oleksy: przyszedłem do amp futbolu zrobić wielkie rzeczy i widzimy tego efekty
"Nie trenowałem dla zabawy. Przyszedłem zrobić wielkie rzeczy. Dziś widzimy tego efekty " - powiedział ampfutbolista Marcin Oleksy, który w poniedziałek na gali FIFA The Best w Paryżu otrzymał nagrodę Puskasa za najładniejszą bramkę 2022 roku.
To pierwszy przypadek triumfu przedstawiciela amp futbolu w historii. Polak pokonał Brazylijczyka Richarlisona i Francuza Dimitri Payeta, którzy znaleźli się w finałowej trójce nominowanych. Początkowo do nagrody pretendowało 11 piłkarzy, a w internetowym głosowaniu wyłoniono czołową trójkę.
"Tę nagrodę odebraliśmy wszyscy razem, czyli kibice i zawodnicy amp futbolu na całym świecie. Dzięki głosom kibiców tam pojechałem. Wasze wsparcie mnie pociągnęło. Natomiast na boisku oprócz mnie była drużyna. Stanąłem na scenie, byłem trochę speszony, ale pomyslałem sobie, że można rywalizować z Kylianem Mbappe i być od niego lepszym. Richarlison myślał, że zdobędzie tę nagrodę, ale twierdzę, że moja bramka była najpiękniejsza" - oświadczył laureat.
Oleksy wywalczył 21 pkt, Payet - 20, zaś Richarlison - 17. W decydującym etapie liczyły się także głosy ekspertów. Ampfutbolista jest również pierwszym Polakiem, który został laureatem tej nagrody.
Zobacz również:"Jestem z siebie dumny. Gdy wchodziłem w amp futbol, to powiedziałem, że zrobię coś pięknego dla tej dyscypliny. Gdy strzeliłem tego gola, to wiedziałem, że to będzie cudo, choć nie spodziewałem się, że to aż tak pójdzie w świat" - stwierdził Oleksy.
Światową sławę zawodnikowi Warty Poznań i reprezentantowi kraju zapewnił gol z listopada 2022 roku zdobyty w meczu PZU Amp Futbol Ekstraklasy ze Stalą Rzeszów. Wtedy uderzeniem z przewrotki, podpierając się na jednej kuli, pokonał w efektowny sposób bramkarza rywali.
Podczas wtorkowej konferencji w siedzibie PZU, tuż po powrocie z Paryża, Oleksy otrzymał stypendium - czek na 100 000 zł.
"Udowodniłem, że ciężką pracą można z nimi wygrać. Nie mam do nikogo pretensji. Ciężko trenuję. Czasem mam pięć jednostek treningowych w tygodniu i w dodatku jeszcze pracuję, a nie narzekam na zmęczenie" - oświadczył.
Lionel Messi po raz siódmy w karierze wygrał plebiscyt FIFA na Piłkarza Roku. Zawodnik PSG i inne gwiazdy futbolu były obecne na gali w Paryżu.
"Z Mbappe i Messim nie udało się porozmawiać, choć próbowałem. Były tam jednak inne gwiazdy. Rozmawiałem z Roberto Carlosem, Michelem Salgado, brazylijskim Ronaldo czy Richarlisonem. Pokazałem, że nie ma rzeczy niemożliwych" - podkreślił ampfutbolista.
W 2010 roku Oleksy ucierpiał w wypadku samochodowym. W wyniku odniesionych obrażeń amputowano mu nogę.
"Trudno stwierdzić, co czułem w tamtym momencie. Pamiętam ten dzień jak dziś. Jechałem do pracy i potrącił mnie samochód. Martwiłem się o to, czy będę żył. To były moje pierwsze myśli. Byłem świadomy tego, co się stało. Zadzwoniłem do żony i zacząłem ją przepraszać. Miałem poczucie, że ją zawiodłem. Edyta była przy mnie, dążyła do tego, żebym się nie załamywał. Dzięki niej tutaj siedzę i mogę cieszyć się z tej nagrody" - zaznaczył.
"Początek był trudny. Przez dwa lata poruszałem się na wózku. To był najtrudniejszy czas. Pojawiały się nerwy. Musiałem radzić sobie z dwójką małych dzieci" - przypomniał.
Oleksy trenuje amp futbol od czterech lat.
"O amp futbolu dowiedziałem się dopiero w 2019 roku, czyli dziewięć lat po amputacji. Wkrótce potem odbyłem pierwszy trening w Poznaniu. Wcześniej na to nie wpadłem, choć Ewelina zawsze powtarzała, żebym spróbował. Pierwszy raz poszedłem pograć w piłkę ze swoim synem i stwierdziłem, że mogę spróbować" - opisał Oleksy.
"W Poznaniu spotkałem trenera Dariusza Sylwestrzaka, który zaprosił mnie na trening. Pamiętam ten moment, gdy poszedłem na pierwsze zgrupowanie i poczułem się tak, jak przed wypadkiem, gdy byłem pełnosprawnym zawodnikiem. Poczułem chęć powrotu. Przeżyłem w Warcie trzy piękne sezony. Mój debiut nie był łatwy, bo złamałem kość strzałkową. Miałem chęć walki i powrotu, bo czerpałem radość z gry" - kontynuował.
Oleksy na co dzień pracuje jako operator koparki. Dopiero po pracy jeździ na treningi.
"Muszę utrzymywać rodzinę. Pracuję na pełny etat. We wtorki i w czwartki trenuję z pełnosprawnymi, a w piątek jadę do Poznania i mam trzy jednostki treningowe z Wartą. Co trzeci tydzień zbieram się do Warszawy na zgrupowanie reprezentacji Polski. Trenowałem z kadrą również przed galą, więc teraz jestem trochę zmęczony, ale mam nadzieję, że przyjdzie czas na odpoczynek" - rzekł Oleksy.
"Myślę, że amp futbol się rozwija. Rozgłos wzrasta. Pozyskujemy coraz więcej kibiców. Jak przyszedłem do amp futbolu, to się w nim zakochałem" - odparł zapytany o to, w którą stronę zmierza jego dyscyplina sportu.
Reprezentant Polski stwierdził, że zawodnicy uprawiający amp futbol mają dystans do swojej niepełnosprawności.
"Potrafimy się z tego śmiać. Mamy pełen luz i myślę, że dlatego o tym zapominamy. Zapraszam Roberta Lewandowskiego na trening. Pokażę, jak zdobywa się ładne bramki" - zażartował.
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Zmarł śp. ks. prałat Zbigniew Adamek
Ks. Zbigniew Adamek urodził się 28 lutego 1946 roku w Nowym Sączu, jako syn Marcina i Ireny z domu Milewska. Pochodził z parafii św. Małgorzaty ...
Czytaj więcejOdwieszenie poboru: to już nie kwestią czy, ale kiedy
Zdaniem wojskowych, w wojnie pełnoskalowej rezerwiści stanowią aż czterech na sześciu żołnierzy. Nasz kraj dysponuje obecnie 216 tys. żołni...
Czytaj więcejProgram CPN będzie stopniowo ograniczany
„Zgodnie z decyzją Ministra Finansów i Gospodarki obniżona stawka podatku VAT na wskazane paliwa będzie obowiązywała do 30 czerwca 2026 r. Ze ...
Czytaj więcejPłonęły auta i hala sportowa, 32-latek w areszcie
Do dramatycznych zdarzeń doszło w nocy z 10 na 11 czerwca 2026 roku. Ogień przy szkole i płonące samochody Wszystko zaczęło się w śro...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (0)