Możesz poszkodowanemu pomóc! Oddaj krew
Kraków/Dobra. Rodzina poszkodowanego w poniedziałkowym wypadku kierowcy mitsubishi apeluje o oddawanie krwi. Krew można oddawać w Oddziale Terenowym RCKiK Kraków w Limanowej, który mieści się w szpitalu.
Do wypadku doszło w poniedziałek po godzinie 10. W wyniku zdarzenia ciężko ranny został 36-letni kierowca mitsubishi, którego strażacy wyodbywali z pojazdu przez kilkadziesiąt minut. Mężczyzna był tak zakleszczony, że do jego wydobycia wykorzystywano specjalistyczny sprzęt hydrauliczny. Następnie trafił został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Obecnie przebywa na oddziale intensywnej terapii.
Rodzina 36-letniego poszkodowanego apeluje o pomoc. - Potrzebne są osoby które oddadzą krew w Banku krwi dla Andrzeja Zapały. Dla nas to nic, dla niego bardzo dużo - apelują. - Proszę pomóżcie my też oby nie możemy potrzebować pomocy.
Zobacz również:Krew można oddać w Oddziale Terenowym RCKiK Kraków w Limanowej przy ul. Piłsudskiego 61 (budynek szpitala w którym mieści się m.in. oddział pulmonologii). Oddział Terenowy czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 – 13.00.
Krew można oddać nie tylko w Limanowej ale i w każdym z Oddziałów Terenowych RCKiK. Krew można oddawać niezależnie od grupy.
Kto może oddać krew?
Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:
- dowód osobisty,
- legitymację studencką,
- prawo jazdy,
- paszport,
- dawca wielokrotny - również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.
Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.
Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.
Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariuszdla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.
Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.
Kto nie może oddać krwi?
Nie mogą oddawać krwi osoby, które chorowały na wirusowe zapalenie wątroby (tzw. żółtaczkę zakaźną), nosiciele wirusa HIV oraz chorzy na AIDS. Krwi nie pobiera się od narkomanów, od osób mających kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami, szczególnie znanymi od niedawna.
Dawcami krwi nie powinni być osoby z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek, skóry (np. łuszczyca), układu immunologicznego, układu endokrynnego (np. cukrzyca, choroby tarczycy), tkanki łącznej.
Dyskwalifikacją stałą objęci są kandydaci z chorobami krwi i układu krwiotwórczego, skłonnością do patologicznych krwawień, z nawracającymi omdleniami i napadami drgawkowymi, chorobami nowotworowymi, chorobami tropikalnymi, chorobami psychicznymi, chorobą alkoholową.
Nie kwalifikują się na krwiodawców osoby leczone ludzkim hormonem wzrostu, po przeszczepie rogówki, posiadające w rodzinie chorego na chorobę Creutzfeldta-Jakoba oraz przebywające powyżej pół roku w latach 01.01.1980 - 31.12.1996 w Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii.
Dyskwalifikacją czasową obejmuję się między innymi osoby, które miały kontakt z zakaźnie chorym lub przebyły ostrą chorobę zakaźną, po szczepieniach ochronnych, w ciąży, po porodzie, w trakcie miesiączki, po leczeniu stomatologicznym.
Nie można oddawać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi, po wykonaniu tatuażu, przekłuciu różnych części ciała, akupunkturze, depilacji kosmetycznej, zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii), po pobycie w krajach Afryki Środkowej, Zachodniej i Tajlandii oraz na terenach endemicznego występowania malarii lub innych chorób tropikalnych, a także po pobycie w zakładzie karnym.
Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, HIV, żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą, gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi, jeżeli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo.
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (24)
Znajduję się na 'krótkiej liście' w dodatku na pierwszym miejscu.
Wypada jednak wcześniej zgłosić pracodawcy taki zamiar.
To jedyny sposob w jaki mozemy pomoc temu Panu. Nigdy nie wiadomo kto z nas moze jej kiedys tak samo potrzebowac...
Oby tylko wrocil w pelni do zdrowia. Tego mu zycze szczerze.
Rodzinie duzo sil i wytrwalosci.
Wczoraj juz wystarczajaco pojezdziliscie po kierowcy BMW, wiec moze sie wstrzymajcie i nie osadzajcie, bo nie macie do tego najmniejszego prawa.
Zal mi obydwu Panow, tego ktory walczy o zycie w szczegolnosci.
Nie zamierzam modlić się za niego bo nie wierzę w powodzenie tej 'metody' ;)
'Krwi nie pobiera się od narkomanów, od osób mających kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami, szczególnie znanymi od niedawna'
Ciekawe jak oni to sprawdzają :P
?????
Nie życzę by Ciebie lub Twoich bliskich spotkało takie nieszczęscie, i skończ z tymi durnymi komentarzami pod tym artykułem...
Ale swoje durne komentarze zachowaj dla siebie.
I módl się żebyś kiedyś TY nie potrzebował darowanej przez innych krwi.
Bo jak jest napisane 'Bo nie znacie dnia ani godziny' a na drodze wszystko się może każdemu przydażyć.
Kilka osób powiadomiło rodzinie że w szpitalu w Limanowej oddali krew dla Andrzeja ale nie otrzymali zaświadczenia. W szpitalu powiedzieli im że informacja idzie drogą elektroniczną, może i to prawda, ale szpital w Krakowie wymaga zaświadczeń, więc proszę domagajcie się zaświadczenia oddania i dostarczcie je rodzinie lub prześlijcie w formie skanu lub zdjęcia na adres: [email protected] my je wydrukujemy i dostarczymy do szpitala w Krakowie.
Wszystkim z góry bardzo bardzo dziękuję!!!
Mialem tego nie pisac ale czasem .
Jak na wiosne w starostwie byla akcja oddawania krwi podczas ktorej oddalem krew ile bylo szumu tutaj na forum prosze sobie przypomniec i kto go robil ,
Drodzy Panstwo oddajmy i dzielmy sie z innymi tym najwiekszym darem nie zwazajac na to gdzie jest to organizowane
Byc moze kiedys sami bedziemy tego daru zycia potrzebowali. Milo Pozdrawiam
Jeżeli nic się nie zmieniło, to przemiłe panie przyjmują krew także w każdą PIERWSZĄ sobotę miesiąca.
Jakby nie brakowało w szpitalach krwi, to nie byłyby potrzebne takie akcje. Dlatego kto może niech oddaje krew nawet regularnie co 2 miesiące. To niewiele kosztuje - tylko dojazd do szpitala. A korzyści z tego następujące (dla tych, którzy korzyści potrzebują): 8 czekolad, 100g 'szynki' i soczek. I oddaną krew można odpisać od podatku. Pozdrawiam.
'W moich żyłach płynie Wasza krew' Dziękuję Wam.