Od poniedziałku rusza kolejna tura rejestracji dla nauczycieli do 65 lat i nauczycieli akademickich
- Od poniedziałku rusza kolejna tura rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla pozostałych grup nauczycieli i dla nauczycieli akademickich. Będą dla nich dwa oddzielne systemy rejestracji – poinformował szef MEiN Przemysław Czarnek.
- Chcemy zakomunikować raz jeszcze, że w poniedziałek od godziny 8.00 ruszamy z akcją rejestracji nauczycieli, w tym również nauczycieli akademickich na szczepienia. Szczepienia oczywiście dobrowolne, ale do tych szczepień wszystkich nauczycieli zachęcamy – powiedział w piątek na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Poinformował, że stworzono dwa systemy rejestracji. Jeden dla nauczycieli przedszkolnych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy będą się mogli zapisać na szczepienia za pośrednictwem dyrektorów placówek. Drugi będzie do dyspozycji rektorów uczelni od poniedziałku. Za jego pośrednictwem zarejestrują się nauczyciele akademiccy.
Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek wskazała, że od poniedziałku rejestrować będą się wszyscy nauczyciele do 65 lat, uczących w szkołach, przedszkolach i w placówkach oświatowych.
Zobacz również:
Drugi stopień zagrożenia: ulewy do 55 mm, wiatr do 100 km/h i alert hydrologiczny
Tory na stacji (ZDJĘCIA)
Przypomniała, że w tym tygodniu – od poniedziałku do środy – rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 mogli ci nauczyciele, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek. Nie dotyczyło to nauczycieli w wieku powyżej 60 lat.
Od poniedziałku rejestrować się mogą nauczyciele, którzy byli uprawnieni do szczepień w pierwszej kolejności, ale przekroczyli 60 lat, ci, którzy byli uprawnieni, ale nie zdecydowali się do tej pory zarejestrować, a także wszyscy inni, którzy nie byli uprawnieni do szczepienia w pierwszej kolejności.
Wiceminister podała, że wszystkich nauczycieli jest 680 tys., w tym 268 tys. już się zarejestrowało. Nauczycieli chętnych do szczepień będą – tak jak odbywało się to w przypadku pierwszej grupy – rejestrować dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy dyrektor przekaże drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie zgłoszenie trafi do szpitala węzłowego, który skontaktuje się ze szkołą lub placówką w sprawie terminu szczepienia.
Poinformowała, że jeszcze w piątek wszystkie informacje na temat szczepień trafią do szkół.
Rejestracja nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach – jak poinformował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski – odbywać się będzie za pośrednictwem Instytutu Przetwarzania Informacji. Wskazał, że za rejestrację na szczepienia nauczycieli akademickich odpowiadać będą rektorzy uczelni. Mogą wyznaczyć osobę uprawnioną, która będzie koordynować rejestrację. Sposób prowadzenia zapisów należy do autonomicznej decyzji uczelni. Rektorzy będą wybierać miejsca szczepień według listy punktów, która zostanie przekazana im przez resort edukacji i nauki.
Nauczyciel akademicki, który pracuje w więcej niż jednej uczelni lub współpracuje z więcej niż jedną uczelnią, może zgłosić się do zaszczepienia tylko w jednej uczelni. - Mamy świadomość, że wielu pracowników naukowych jest związanych z kilkoma ośrodkami naukowymi. Prosimy i apelujemy o to, aby wskazywali ten ośrodek, który jest dla nich głównym miejscem zajęć, aby nie dublować rejestracji do szczepień w poszczególnych ośrodkach naukowych – powiedział Rzymkowski.
Zestawienia uczelni będą przekazywane do NFZ, który następnie prześle je do punktów szczepień.
Punkty szczepień będą się kontaktować z uczelniami w celu ustalenia terminu szczepień dla danych grup nauczycieli zbiorczo z całej uczelni.
Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazuje, że na szczepienie mogą zarejestrować się nauczyciele uczący w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych i nauczyciele akademiccy urodzeni od 1 stycznia 1956 r. do 31 grudnia 2003 r.
- Nauczyciele urodzeni w 1955 r. i wcześniej będą mieli możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie. O terminie i sposobie rejestracji będziemy informować – podaje MEiN.
Nauczyciele szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a także nauczyciele akademiccy szczepieni będą preparatem firmy AstraZeneca.
Z charakterystyki szczepionki AstryZeneki wynika, że podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych". Dlatego Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy 1C, czyli m.in. nauczycieli poniżej 60 lat preparatem firmy AstraZeneca, a starszych nauczycieli preparatami Pfizer/BioNTech i Moderny.
W piątek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk przekazał, że po konsultacjach ze środowiskami medycznymi i ekspertami szef resortu zdrowia wydał wytyczne mówiące o tym, że szczepionką AstryZeneki mogą być szczepione osoby urodzone w roku 1956 i młodsze. Oznacza to – doprecyzował – że szczepionką tą mogą być szczepione osoby od 18 do 65 lat.
(PAP)
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (1)