Ostatnie chwile do wyścigu. Zobacz trasę
Przypominamy program rozpoczynającego się dziś 5 Wyścigu na Przełęcz pod Ostrą. Prezentujemy także rozmowę z Andrzejem Szepieńcem, zawodnikiem, który związany jest z naszym regionem oraz trasę wyścigu.
Tegoroczny wyścig będzie eliminacją: Pucharu Europy FIA w Wyścigach Górskich (ECC), Międzynarodowego Challenge’u FIA w Wyścigach Górskich (IHCC), Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP) oraz Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich (MSR).
O godzinie 8. rano został otwarty dolny park maszyn dla samochodów kempingowych i ciężarówek z przyczepami (Stara Wieś). O godzinie 13. rozpocznie się odbiór administracyjny, a pół godziny później badania kontrolne pojazdów, które zostaną przeprowadzone na placu przed Limanowskim Domem Kultury (ulica Bronisława Czecha, która dziś na odcinku od ulicy Grunwaldzkiej do Limanowskiego Domu Kultury jest zamknięta). Badanie techniczne potrwa do godziny 19.30. Przez dzień w godzinach od 14 do 18 potrwa inspekcja odbioru trasy. Wieczorem o godzinie 20.30 odbędzie się pierwsze posiedzenie Zespołu Sędziów Sportowych, a godzinę później opublikowana zostanie lista startowa do podjazdów treningowych.
Od dzisiejszego wieczora zamknięta będzie droga przez centrum Starej Wsi (objazd przez Lipowe lub Starą Wieś Wole), gdyż o godzinie 22. zostanie tam otwarty dolny park maszyn.
Zobacz również:
Letnia wyprzedaż Wojas 2026: Te skórzane modele znikają ze sklepów najszybciej. Dlaczego wszyscy ich szukają?
Odeszli w ostatnich dniach…
Podjazdy treningowe i wyścigowe odbędą się jutro.
Portal Limanowa.in w tym roku oficjalnie patronuje dwóm zawodnikom startującym wyścigu, którymi są: Andrzej Szepieniec - I Wicemistrz Polski GMSP 2010 oraz Piotr Oleksyk - Mistrz Polski 2012 w klasie N-2000.
Poniżej prezentujemy wywiad z Andrzejem Szepieńcem, który również w tym roku wystartuje w Wyścigu Górskim na Przełęcz pod Ostrą w Limanowej. Z kierowcą udało nam się porozmawiać m.in. o początkach jego kariery i związkach z limanowszczyzną.
- Na początek proszę powiedzieć, jak idą przygotowania do startu?
Andrzej Szepieniec: Bardzo dobrze. Wszystko jest w porządku, pracujemy jeszcze nad ostatnimi poprawkami w samochodzie. Auto zostało przygotowane wizualnie w 'barwach' limanowskich przedsiębiorców. Tak że pełen optymizmu przystępuję do boju (śmiech).
- Pierwszy start GSMP w Załużu i komplet punktów na pańskim koncie. Jakie przewidywania przez wyścigiem w Limanowej?
A. Sz.: Lepiej nie robić żadnych przewidywań, ja chcę po prostu dobrze pojechać. Chciałbym też, żeby wszystko odbyło się bez żadnych problemów technicznych i zbędnej brawury. Mam nadzieję, że w Limanowej wszystko bedzie dobrze, zresztą tak jak i w poprzednich latach.
- Jak pan ocenia trasę pod Ostrą?
A. Sz.: Limanowski wyścig na przełęcz pod Ostrą jest jednym z moich ulubionych. Jest szybki, naprawdę bardzo szybki i trzeba tutaj dobrze jechać. Lubię go dlatego, że jest to mój wyścig domowy, znam tu wielu ludzi i świetnie się w Limanowej czuję.
- Właśnie, proszę powiedzieć co łączy pana z limanowszczyzną?
A. Sz.: Wychowywalem się w Szczyrzycu, a więc w obecnym powiecie limanowskim, do 15 roku życia, czyli do czasu pójścia do liceum. Poza tym, jak już wspomniałem, mam bardzo wielu znajomych z Limanowej i okolic, dlatego czuję się tutaj poniekąd jak w domu.
- Dlaczego sporty samochodowe? Kiedy zdecydował się pan zostać kierowcą?
A. Sz.: Zawsze to kochałem. Od momentu, kiedy pierwszy raz usłyszałem rajdówkę, a było to we wczesnych latach 80-tych, zostałem zarażony tą nieuleczalną chorobą. Niestety, ze względów finansowych trzeba było poczekać, bo wiadomo że to jest drogi sport. Z początku pomagałem innym zawodnikom, jeździłem z nimi, można powiedzieć że tym żyłem. Kiedy tylko słyszałem rajdówkę, to moje serce biło szybciej. Co prawda moja kariera jest krótka, ale zaczęła się właśnie w Limanowej, więc jeszcze ten epizod powiększa mój sentyment do tego wyścigu.
- Może podzieli się pan jakąś ciekawą anegdotą z przeszłości, związaną z Limanową?
A. Sz.: Wtedy kiedy nasze kontakty były dość intensywne, czyli niestety już chwilę temu, lubiliśmy wspólnie z Wojtkiem Gawronem szybko pojeździć samochodami. Jeździliśmy właśnie w okolicach Limanowej, choć nie była to trasa pod Ostrą. Wydaje mi się, że swoją pasją jakby zaraziłem Wojtka, a on mnie. Myślę też, że parę razy go przestraszyłem, jeszcze za czasów jazdy maluchem. Chyba zapamiętał te epizody (śmiech). A przy okazji, chciałem podziękować za wsparcie, które uzyskałem od lokalnych przedsiębiorców. Mam tu na myśi właśnie Wojtka Gawrona i Romka Pasyka (PKS Pasyk&Gawron, stacje Eko-Oil) oraz Wojtka Smolenia (Agencja Interaktywna Intellect, navifleet.pl - system monitoringu pojazdów). Myślę, że dzięki temu w Limanowej będzie łatwiej. Cały czas wspierają mnie też firmy z Krakowa: EMU Auto-Części i S-PLUS. Wszystkim bardzo dziękuję!
Harmonogram Wyścigu:
Piątek (21 czerwca):
8.00 – Otwarcie dolnego parku maszyn dla samochodów kempingowych i ciężarówek z przyczepami (Stara Wieś)
13.00 - 19.00 - Odbiór administracyjny (Limanowski Dom Kultury – Limanowa ul. Bronisława Czecha)
13.30 - 19.30 - Badanie kontrolne (Limanowski Dom Kultury)
14.00 - 18.00 – Inspekcja odbioru trasy
20.30 – Pierwsze posiedzenie Zespołu Sędziów Sportowych
21.30 – Publikacja listy do podjazdów treningowych
22.00 – Otwarcie dolnego parku maszyn (Stara Wieś)
Sobota (22 czerwca)
5.00 - 21.00 - Zamknięcie drogi
6.30 - Odprawa zawodników (rejon startu)
7.00 - Pierwszy podjazd treningowy, a po nim drugi podjazd treningowy (IHCC, ECC, MSR1, GSMP1)
11.30 - 12.00 – Zgłoszenia zespołów sponsorskich GSMP
12.30 – Ogłoszenie listy startowej
13.00 – Pierwszy bieg wyścigowy, a zaraz po nim drugi bieg wyścigowy (MSR1, GSMP1)
18.30 – Ogłoszenie wyników prowizorycznych (MSR1, GSMP1)
19.00 – Ogłoszenie wyników oficjalnych za rundę MSR1 i GSMP1
19.15 – Ceremonia otwarcia zawodów IHCC, ECC oraz rozdanie nagród za rundę MSR1 i GSMP1
Niedziela (23 czerwca)
6.00 – 21.00 – Zamknięcie drogi
6.30 – 7.00 Odbiór administracyjny i badanie kontrolne dla rund MSR2 i GSMP2
7.30 – Ogłoszenie listy startowej do podjazdów treningowych dla rund MSR2 i GSMP2
8.00 – Podjazd treningowy – MSR2, GSMP2
10.30 – 11.00 – Zgłoszenia zespołów sponsorskich GSMP
11.30 – Ogłoszenie listy startowej do rundy IHCC, ECC, MSR2 i GSMP2
12.00 – Pierwszy bieg wyścigowy IHCC, ECC, MSR2 i GSMP2, a zaraz po nim
drugi bieg wyścigowy dla IHCC, ECC, MSR2 i GSMP2
17.30 – Ogłoszenie wyników prowizorycznych
18.00 – Ogłoszenie wyników oficjalnych za rundę IHCC, ECC, MSR2 i GSMP2
18.30 – Ceremonia zakończenia zawodów oraz rozdanie nagród za rundę IHCC, ECC, MSR2 i GSMP2
Podane w harmonogramie czasy są orientacyjne. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu zawodów w trakcie imprezy.
Organizatorem 5 Wyścigu na Przełęcz pod Ostrą jest Auto Moto Klub Limanowa. Dyrektorem wyścigu niezmiennie od pięcu lat jest Bogdan Pałka, dyrektorem organizacyjnym - Piotr Musiał, dyrektorem do spraw trasy i zabezpieczenia jest Mirosław Kaja, a dyrektorem do spraw sędziów - Jakub Placek.
Zobacz jak wyglądała trasa wyścigu na dwa dni przed startem zawodników:
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (9)
Po pierwsze dzięki organizatorom za taki EVENT!:)
Po drugie przed każdym rajdem czy wyścigiem organizowanym na drodze publicznej (zamykanej tylko na czas wyścigu) odbywają się takie 'Jazdy'- zawodnicy uczą się trasy. Bez tego są marne szanse na wygraną. Po prostu cisną prywatnymi wozami by poznać specyfikacje zakrętów, przyczepność i to maksimum. No niestety na dwóch podjazdach treningowych to chyba jedynie czas na dopracowanie ustawień pojazdy (zawieszenie, aerodynamika itp.) To swoista gra wstępna:P i każdy o tym wie.. Organizatorzy, policja i sami zawodnicy. Chyba tylko mieszkańcy o tym nie wiedzą. Psy, kury pozamykać. Dzieci do szkoły nie posyłać (juz prawie wakacje i zero nauki).
W końcu impreza tej rangi raz na parę lat!! Więc trochę wyrozumiałości obywatele.
Ps.. w odniesieniu do młodych gniewnych- 'afera' z nielegalnymi wyścigami właśnie na odcinku wyścigu.
Młode chłopaczki chcący się popisać, bez kszty umiejętności i wyobraźni w rozpadających się autach i łysych oponach to raczej mieszanka wybuchowa i gotowa tragedia. W przeciwieństwie do doświadczonego zawodnika z wypracowanymi odruchami za kierownicą sportowej fury za 200tyś...
Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie drodzy kibice!!:P