Pierwsze decyzje wojewody dotyczące "odmrażania" łóżek covidowych
- Kolejne raporty epidemiczne przynoszą sporą dawkę nadziei. Sytuacja się poprawia. Czekaliśmy na ten moment, choć oczywiście mam świadomość, że to ciągle jest stąpanie po kruchym lodzie i musimy być gotowi na ewentualną zmianę trendu. Dlatego decyzje dotyczące odmrażania łóżek covidowych podejmował będę w ścisłym uzgodnieniu z dyrektorami szpitali, w oparciu o przedstawianą prze nich diagnozę sytuacji w konkretnej placówce. W pierwszym kroku uwalniamy około 200 łóżek covidowych – w siedmiu szpitalach w całym regionie oraz w szpitalu tymczasowym w EXPO – wyjaśnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Przed szpitalem tymczasowym mieszczącym się w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Kopernika w Krakowie odbył się dziś briefing prasowy, podczas którego wojewoda przedstawił swoje pierwsze decyzje dotyczące odmrażania łóżek covidowych w Małopolsce. Towarzyszyli mu dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski oraz dr Wojciech Serednicki – pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim.
- Za nami długa droga, jeszcze wiele przed nami. To, co dokonało się w Małopolsce podczas trzeciej fali epidemii, było swoistym pospolitym ruszeniem. Pracowaliśmy na maksymalnym poziomie zaangażowania, sięgając do najgłębszych rezerw. Doszliśmy do punktu, gdy musieliśmy nawet rozważać konieczność relokowania pacjentów do innych województw. Te krytyczne momenty za nami. Teraz czas na ostrożny ruch w drugą stronę. Metoda suwaka się sprawdza: stopniowo dostosowywaliśmy liczbę łóżek covidowych do rosnących potrzeb. Teraz możemy przystąpić do rozważnego i powolnego odmrażania tej bazy. Dziękuję wszystkim, dzięki którym udało się przeprowadzić Małopolskę przez te trudne momenty. Będą to nieustannie powtarzał: razem jesteśmy silniejsi. Tylko w duchu solidarności i jasnych priorytetów można dać sobie radę z tyloma wyzwaniami. A priorytetem zawsze było dobro i bezpieczeństwo Małopolan – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- System ochrony zdrowia ma ograniczoną pojemność. Priorytetem w tej chwili jest uwolnienie jak największej liczby łóżek, które będą służyły dla pozostałych pacjentów szpitali. Ważne jednak jest, by z objawami chorobowymi zgłaszać się wcześniej. Proces leczenia powoduje, że pobyt na oddziale zachowawczym trwa 8-10 dni, na oddziale intensywnej terapii jest zdecydowanie dłuższy – mówi dr Wojciech Serednicki – pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim.
Zobacz również:
Zlew wielofunkcyjny w kuchni – jak wybrać i na co zwrócić uwagę
Nocne pożary wiat śmietnikowych. 46-latek usłyszał zarzuty
Pierwszy etap odmrażania liczby łóżek covidowych w Małopolsce
Wczorajsze raporty szpitali mówiły o tym, że liczba osób hospitalizowanych w Małopolsce z powodu COVID-19 wynosiła 2848. W ubiegły poniedziałek było to 3047. W ciągu tygodnia nastąpił zatem spadek o ok. 200 pacjentów. W tym okresie zmniejszyła się też liczba zajętych respiratorów – z 409 do 383 (o 26). Spadła też liczba łóżek zajętych w szpitalach tymczasowych. W ubiegły poniedziałek wynosiła ona łącznie 268, natomiast wczoraj 229 (czyli o 39). Liczba zajętych łóżek jest zatem znacząco większa niż np. 1 marca, kiedy wynosiła 994, ale od kilku dni widoczny jest trend spadkowy.
W związku ze spadkiem liczby pacjentów z COVID-19 wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek uruchomionych w szpitalu tymczasowym w EXPO w Krakowie o 56 (o dwa moduły).
Według ostatnich danych (z 20.04.) zajętość łóżek w szpitalach tymczasowych wyglądała następująco:
EXPO w Krakowie – 78/244, w tym 10/20 łóżek respiratorowych,
CUMRiK w Krakowie – 116/133, w tym 27/30 łóżek respiratorowych,
20 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Krynicy-Zdroju – 21/28.
- Ostatnie dane dotyczące zajętości łóżek szpitalnych w ogóle mówią o poziomie ok. 73-75% (ok. 9,5 tys. łóżek). Poziom ten zbliżał się nawet do 80%. Podczas II fali było to ok. 60%. Dzięki szpitalom tymczasowym mieliśmy 461 dodatkowych łóżek. To dało nam spory zapas i umożliwiło leczenie zarówno pacjentów covidowych, jak i niecovidowych – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.
Wojewoda małopolski wydał również decyzje dotyczące odmrożenia łóżek covidowych w następujących szpitalach bazowych:
Szpital w Proszowicach – zmniejszenie o 18 łóżek– od 19.04.2021 r.,
Szpital Uniwersytecki w Krakowie – zmniejszenie o 8 łóżek intensywnej terapii – od 20.04.2021 r. ,
Szpital w Brzesku – zmniejszenie o 12 łóżek – od 19.04.2021 r.,
Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie – zmniejszenie o 36 łóżek – od 20.04.2021 r.,
Szpital im. Szczeklika w Tarnowie – zmniejszenie o 30 łóżek – od 19.04.2021 r.,
5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie – zmniejszenie o 18 łóżek – od 19.04.2021 r.,
Szpital w Oświęcimiu – zmniejszenie o 5 łóżek dla pacjentów dorosłych i 5 łóżek dla dzieci z potwierdzonym zakażeniem – od 20.04.2021 r.
Wszystkie te decyzje zostały omówione na wideokonferencjach z dyrektorami wskazanych szpitali, kolejne również będą zapadały w oparciu o analogiczne konsultacje.
- Podstawowa decyzja o przywróceniu 8 łóżek intensywnej terapii z naszego punktu widzenia to bardzo ważna decyzja, związana z tym, że 2 tygodnie temu w momencie największego szczytu zachorowań Covid-19 musieliśmy praktycznie ograniczyć się do 4 sal operacyjnych, kiedy normalnie funkcjonuje 20. Idziemy w dobrym kierunku – mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.
- Pamiętajmy, że jeśli tylko mamy objawy chorobowe, to nie czekajmy na ostatnią chwilę. Reagujmy szybko, nie czekając na pogorszenie się stanu zdrowia – dodaje dyrektor Jędrychowski.
Charakterystyka III fali epidemii:
maksymalna dobowa liczba nowych zakażeń (1.04.): 3067
maksymalna liczba osób hospitalizowanych (6.04.): 3051 (mniej więcej tylu jest mieszkańców Bobowej)
maksymalna liczba zajętych respiratorów (13.04.): 413
największa liczba uruchomionych łóżek covidowych (11 i 16.04.): 4282
największa liczba udostępnionych respiratorów (16.04.): 482
Dla porównania:
1 października w małopolskich szpitalach było 379 pacjentów z COVID-19.
Miesiąc później – 1 listopada – liczba ta wyniosła 2366, czyli była ponad 6 razy wyższa. Natomiast 1 grudnia było 1469 pacjentów z COVID-19.
Porównanie rozwoju epidemii w październiku z danymi za marzec pokazuje, jak inaczej rozwijała się III fala – miała inną dynamikę i znacząco inny zasięg. Obciążenie szpitali na maksymalnym poziomie trwa już znacząco dłużej.
(Źródło/fot.: MUW Kraków)
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (3)
Komuna(rewolucja) zaczyna pożerać własne dzieci?
Gorąco polecam
https://www.bitchute.com/video/ct6F1Ka3Bn3V/