Ruszyły kontrole. 'Nie bądź jeleń weź paragon”
Region. Wczoraj ruszyła akcja „Nie bądź jeleń weź paragon”. W ramach zimowej akcji Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie prowadzi kontrole w zakresie wywiązywania się przez podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pośrednictwem kas fiskalnych. Akcja potrwa do 24 lutego 2013r.
- W ramach działań edukacyjnych i kontrolnych Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie współpracować będzie z Urzędami Skarbowymi z terenu Małopolski oraz z Izbą Skarbową w Krakowie - mówi Wojciech Prawdzic-Lewandowski z UKS w Krakowie.
Zimowa akcja „Nie bądź jeleń weź paragon” skierowana jest nie tylko do przedsiębiorców ale również do konsumentów, którym poprzez akcje plakatowe, wręczanie gadżetów z grafiką Andrzeja Mleczki. - Pracownicy aparatu skarbowego będą chcieli uświadomić, co zyskujemy biorąc paragon fiskalny - mówi Wojciech Prawdzic-Lewandowski. - Działania kontrolne prowadzone będą na terenie miejscowości turystycznych i wypoczynkowych województwa małopolskiego zarówno wobec podmiotów prowadzących nieprzerwanie cały rok działalność gospodarczą jak również wobec podmiotów prowadzących działalność sezonową. Kontrolą objęte będą podmioty, które realizują sprzedaż usług lub towarów na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Stąd pod lupą pracowników kontroli skarbowej znajdą się m. in. podmioty świadczące usługi w zakresie handlu, gastronomii, przewozu osób, parkingowe, wypożyczania sprzętu sportowego i turystycznego, puby, dyskoteki, kawiarnie.
Przedsiębiorcy, co do zasady, powinni zarejestrować przy użyciu kasy fiskalnej każdą sprzedaż. Przedsiębiorca, który dokona sprzedaży towaru lub usługi z pominięciem kasy albo nie wyda paragonu, popełnia czyn zabroniony. W przypadku wykrycia sprzedaży towarów lub usług poza ewidencją lub braku kasy fiskalnej na sprzedawców nakładane będą mandaty. Wysokość grzywny może być wymierzona w granicach od 160 zł do kwoty 3200 zł. - Mandatu za brak nadzoru nad pracownikami mogą się także spodziewać właściciele - w wielu przypadkach jest to kara finansowa za wielokrotne i uporczywe uchylanie się od obowiązku ewidencjonowania towarów za pomocą kasy fiskalnej - mówi Wojciech Prawdzic-Lewandowski. - Właściciele sklepów, kawiarni, pubów, firm transportowych, wypożyczalni sprzętu mogą zostać ukarani za niedopełnienie nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w działalności danego przedsiębiorcy w zakresie wywiązywania się z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej.
Zobacz również:
Odwieszenie poboru: to już nie kwestią czy, ale kiedy
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
W przypadku ujawnienia nieprawidłowości stanowiących wykroczenie skarbowe inspektorzy kontroli skarbowej zmuszeni będą nałożyć mandat karny. Warunkiem do nałożenia mandatu jest sytuacja, kiedy wina i osoba sprawcy nie budzą wątpliwości. Inspektor kontroli skarbowej podaje kwotę proponowanej kary grzywny. Niezbędnym warunkiem jest wyrażenie zgody przez sprawcę czynu na przyjęcie mandatu. Każdy, kto nie zgadza się z mandatem może odmówić przyjęcia mandatu i wówczas będzie toczyć się postępowanie wyjaśniające w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Krakowie. Mandat karny kredytowany staje się więc prawomocny z chwila pokwitowania jego odbioru przez ukaranego. Oznacza to, że ukarany jest zobowiązany do zapłacenia kary grzywny w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu.
Pamiętać należy, że od 2013 r. zmienia się zakres zwolnień od ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Stosowne regulacje zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1382). Na lata 2013-2014 został obniżony, w stosunku do lat ubiegłych, limit uprawniający podatników do korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przy ewidencjonowaniu obrotu i kwot podatku należnego. Zarówno podatnicy, którzy kontynuują prowadzenie sprzedaży na rzecz podmiotów wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy, jak i podatnicy, którzy rozpoczną tę sprzedaż po dniu 31 grudnia 2012 r. będą zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących, jeśli nie przekroczą obrotu, ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w wysokości 20.000 zł.
Dlaczego warto brać paragon?
1. Biorąc paragon ułatwiasz sobie złożenie reklamacji,
2. Biorąc paragon masz możliwość porównania cen,
3. Biorąc paragon wspierasz uczciwą konkurencję,
4. Biorąc paragon masz pewność, że nie zostałeś oszukany,
5. Biorąc paragon fiskalny zmniejszasz szarą strefę,
6. Biorąc paragon fiskalny masz pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji,
7. Biorąc paragon fiskalny masz pewność, że zapłacony przez ciebie w cenie podatek trafi do budżetu państwa,
8. Biorąc paragon fiskalny masz możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji.
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (10)
fotoradary, kasy fiskalne i co następne ?
znajomy ma paragon z Amber Gold
dzięki niemu ma pewność że nie został oszukany, że zapłacony przez niego w cenie podatek trafił do budżetu państwa, .... itd
Jest taka stacja benzynowa w powiecie, na której aby otrzymać paragon trzeba albo długo czekać po wydaniu reszty wpatrując się w kasjera, albo grzecznie poprosić. Tak się dzieje od lat, było pisane w necie, skarbówka net przegląda i się zastanawiam jak mocny jest właściciel tej stacji.
Za to babci dowalą za brak paragonu na 20 groszy za ksero.