Wiesław Sędzik: Podział jest i to od dawna
Zachęcamy do przeczytania wywiadu z nowym przewodniczącym Rady Miasta Limanowa, który opowiada o swojej drodze do samorządu, planach na poprawę komunikacji z mieszkańcami oraz o inwestycjach planowanych w Limanowej. Porusza również temat swojego zaangażowania w sprawy społeczne i ocenia współpracę z poprzednią przewodniczącą Jolantą Juszkiewicz. Przewodniczący omawia także swoje oczekiwania wobec burmistrza oraz wyraża obawy dotyczące podziałów w Radzie Miasta.
Proszę opowiedzieć o swojej drodze do samorządu. Jakie doświadczenia i umiejętności ma pan do pełnienia tego stanowiska?
Wiesław Sędzik: Zawsze interesowałem się sprawami związanymi dotyczącymi funkcjonowania samorządu, a szczególnie tymi dotyczącymi mojej dzielnicy, w której mieszkam od urodzenia. W latach 2011-2015 byłem Przewodniczącym Zarządu Osiedla Nr 5 w Limanowej obecnie nazwanego „Łososińskim”. Pierwszy raz zostałem radnym w 2014 roku. W 2018 roku ponownie zostałem wybrany do Rady Miasta Limanowa, gdzie tak jak i w pierwszej kadencji pełniłem funkcję Przewodniczącego Komisji Finansowo-Budżetowej i Rozwoju Gospodarczego. Nie należę do żadnej partii politycznej. Jestem pracownikiem administracji samorządowej. Od ponad 30 lat pracuję w Powiatowym Urzędzie Pracy w Limanowej, a że po reformie administracyjnej, od 2000 roku urzędy pracy są umieszczone w strukturze samorządowej to sprawy organizacji i działania samorządów są mi znane.
Działam też w Stowarzyszeniu Przyjaciół Sowlin, gdzie od trzech lat, bierzemy udział w postępowaniu administracyjnym, aby nie doprowadzić do uruchomienia wytwórni mas bitumicznych przy ulicy Fabrycznej.
Był pan wśród radnych, którzy wnioskowali o odwołanie Jolanty Juszkiewicz, co w pana ocenie przemawiało za jej odwołaniem? Co zdecydowało o tak nagłej, nieoczekiwanej zmiana, czyli wprowadzeniu punktu o odwołaniu w trakcie sesji.
Podpisałem się pod wnioskiem jako jeden z 9 radnych i wniosek ten zawiera uzasadnienie odwołania. Czasem jest to konieczne, aby zmiany nastąpiły w ten, a nie inny sposób. Wybory, powołania i odwołania są wpisane w pełnienie mandatu radnego i każdy, kto pełni tę funkcję powinien być tego świadomy.
Jak ocenia pan swoją współpracę z poprzednią przewodniczącą Jolantą Juszkiewicz? Czy są jakieś aspekty jej pracy, które chciałby pan kontynuować lub zmienić?
Tak jak w swoim wystąpieniu po wyborze na funkcję przewodniczącego Rady Miasta Limanowa powiedziałem, że nie mam zastrzeżeń co do współpracy z panią Jolantą Juszkiewicz. Przez większość kadencji była ona dobra. Jednak pani radna od pewnego czasu podjęła decyzję, że nie po drodze jej z burmistrzem Władysławem Biedą oraz radnymi z Komitetu Wyborczego Limanowska Wspólnota Samorządowa, z którymi startowała w wyborach i którzy ją wybrali do pełnienia funkcji przewodniczącej Rady Miasta. Jak sam powiedziała, spodziewała się odwołania z funkcji przewodniczącej Rady i tak się stało.
Jakie są pana priorytety jako nowego przewodniczącego Rady Miasta Limanowa? Jakie zmiany chciałby pan wprowadzić?
Chciałbym, aby posiedzenia Rady Miasta Limanowa przebiegały w sposób, jaki przystoi takiemu posiedzeniu, bez naruszania powagi obrad. Mam też parę przemyśleń co do prowadzenia obrad czy pracy komisji, ale te sprawy muszę wpierw omówić z prezydium Rady i przewodniczącymi komisji.
Jakie są pana plany na poprawę współpracy między radnymi a burmistrzem?
Bardzo szanuję ustawowe możliwości wyboru przy głosowaniu uchwał Rady Miasta. Takie mamy prawo. Jednak zdarzały się głosowania części radnych - „przeciw” lub „wstrzymujące się” – np. przy podejmowaniu uchwał wprowadzających zmiany w budżecie lub Wieloletniej Prognozie Finansowej nawet przy wprowadzaniu pozyskanych środków zewnętrznych – jako dodatkowych pieniędzy do budżetu. To nie było dobre - burzyło wzajemne zaufanie. Mimo tego będę chciał poprawić współpracę między radnymi a burmistrzem miasta. Będzie to trudne, bo zbliża się czas kampanii wyborczych.
Jakie są pana oczekiwania wobec burmistrza Władysława Biedy?
Dalsza dobra współpraca. Spojrzenie też trochę inaczej na te drobne sprawy i problemy mieszkańców miasta, które są dla nich czasem bardziej istotne niż te duże inwestycje.
Jakie są pana plany na poprawę komunikacji z mieszkańcami Limanowej?
Wydaje mi się, że wprowadzony przez burmistrza miasta cykliczny internetowy czat znacznie poprawił możliwość komunikacji mieszkańców z władzami miasta. Z mojej wiedzy, mieszkańcy do radnych zgłaszają swoje sprawy i w tutaj ta komunikacja jest poprawna. Ja będę pełnił dyżur w Urzędzie Miasta w poniedziałki w godzinach od 15:30 do 17:00. Jestem do dyspozycji mieszkańców.
Jakie są pana plany na przyszłość, jeśli chodzi o inwestycje w Limanowej, które chciałby pan, aby były realizowane?
W planach są dwie bardzo duże inwestycje, które dotyczyć będą naszego miasta to: budowa obwodnicy oraz budowa linii kolejowej. Jak w przypadku każdej inwestycji każdy mieszkaniec ma w tym temacie swoje zdanie i opinię. Chciałbym, aby sprawnie zadziałała komunikacja miejska. Ponadto, aby aglomeracja miejska była w całości skanalizowana i rozbudowana została sieć wodociągowa, wraz z modernizacją ujęcia wody na rzece Łososina.
Drogi miejskie są obecnie remontowane, a w przyszłym roku kolejne będą modernizowane i budowane nowe. Jednak są jeszcze takie odcinki, które wymagają pilnych remontów i modernizacji.
W planach jest także modernizacja obiektów oświatowych tj. przebudowa kuchni, stołówki i dobudowa nowych sal lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 3, budowa zadaszenia nad boiskiem w Szkole Podstawowej nr 2, ma powstać nowy żłobek przy ZSP nr 4 w Limanowej, a jest jeszcze planowana przebudowa ZSP nr 1 wraz z zagospodarowaniem terenu przed szkołą.
Muszę tu też powiedzieć o planach budowy nowych obiektów sportowych tj. stadion lekkoatletyczny przy I LO (inwestycja wspólna z Powiatem Limanowskim) oraz dwa budynki-zaplecza dla klubów Limanovia oraz Płomień. W tym roku mamy zapisane w budżecie inwestycje na ponad 48 mln zł.
Jak ocenia pan obecną sytuację w Radzie Miasta, w której nastąpił wyraźny podział na zwolenników burmistrza - 9 osób i przeciwników 6 osób. Czy będzie pan dążył do scalenia radnych, czy pozostawienia obecnych podziałów?
Podział jest i to od dawna. Każdy to widzi - wystarczy oglądać transmisje z obrad sesji Rady Miasta. Ja zresztą jestem zwolennikiem tego, aby każdy mógł mieć prawo do swojego poglądu i zdania. Nie rozumiem natomiast dlaczego niektórzy Radni nie kierują się w swoich decyzjach obowiązującym prawem, co najbardziej było widoczne podczas sesji w dniu 28 czerwca br. Sposób procedowania skargi był tym, co zdecydowało o podjęciu tak radykalnej decyzji.
Trudno powiedzieć czy uda się doprowadzić do jak Pan to ujął „scalenia radnych”. Jest to czas kampanii wyborczych, najpierw parlamentarnej a później samorządowej, a kampanie mają to do siebie, że żyją swoim życiem, ale na końcu wszystko weryfikują wyborcy.
O sesji, na której Jolanta Juszkiewicz została odwołana, a jej miejsce zajął Wiesław Sędzik pisaliśmy tutaj: Jolanta Juszkiewicz niespodziewanie odwołana, następcą Wiesław Sędzik.
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (33)
Jedynym rozwiązaniem jest zmiana ordynacji wyborczej.
Demokracja bezpośrednia na podobe w Szwajcarii była by ok.
Mając taki system zarządzania decydujemy o większości spraw dla ludzi.
Odwołujemy posła, senatora, burmistrza, radnego kiedy widzimy, że nie nadaje się na to stanowisko.
Pozatym bierzemy czynny udział w referendum by poprawić sytuację w państwie ,mieście, gminie...
Bądź tak uprzejmy i podaj tutaj jakie są ceny obiadów w szkołach miejskich ?
Czy rodzice o niskich dochodach płacą dzieciom za obiady ? czy mają możliwość złożyć wniosek do MOPSu i wówczas to MOPS opłaca im obiady ?
Jakie są przyjęte kryteria dochodowe w/g których rodzice płacą za posiłki ? i jakie jest osłonowe ?
Czy według Ciebie podatnicy winni finansować obiady dzieciom z zamożniejszych rodzin?
Czy obiady przygotowywane są na miejscu w szkolnych kuchniach ?
Wyjaśnij także przez kogo i w jaki sposób dzieci są krzywdzone ?, bo to poważne oskarżenie
Myślę , że większość mieszkańców ma już zwyczajnie dość tej wojenki o stołówki, którą od dłuższego czasu prowadzicie Panie radny.
Mieszkańcy mają dosyć tak ale tego, że się ich nie słucha. Proszę wrócić pamięcią do czasu gdy wszyscy rodzice miejskich szkół złożyli petycję do burmistrza i rady miasta. Jak zostali potraktowani, jak śmieci.
Jak śmieci są traktowani mieszkańcy na każdym kroku.
Co mówi obecne prawo na temat ustalania cen?
Dlaczego miasto zarabia na obiadach w przedszkolach?
Ile dokładamy do utrzymania LDK, które zarządza stołówkami i miało robić złoty interes, wszak ma wszystko udostępnione za darmo bo rodzice finansują wypłaty obsługi kuchni?
Tyle pytań, tak mało odpowiedzi.
W każdej gminie, mieście ceny są różne, ale jak chcesz porównania , to myślę , iż @jazon jako radny ma dokładną wiedzę , to Ci tu napisze, a także o LDK
Pytania skierowałam do @ jazon i czekam na odpowiedź.
A ponadto piszesz ,że wszyscy rodzice miejskich szkół złożyli petycje do burmistrza i zostali potraktowani jak śmieci, napiszę Ci tylko tyle że nie obrażaj większości rodziców , którzy mają dzieci w miejskich szkołach,to jest chamska z twojej strony propaganda. Ale jak już jesteś w temacie to podaj ile dzieci ogółem uczy się w miejskich szkołach, a ile rodziców podpisało te petycje. To tyle z mojej strony.