Agitacja na ogrodzeniu wokół urzędu i policji
Mszana Dolna. Kampania „po mszańsku”, czyli czy wolno prowadzić agitację wyborczą na ogrodzeniu przed budynkiem Urzędu Miasta Mszana Dolna? Pojawiły się tam banery kandydatów ubiegających się o miejsca w parlamencie. O sprawie wie już Krajowe Biuro Wyborcze w Nowym Sączu, które informuje że ten przypadek powinna wyjaśniać policja, a ta mieści się... za tym samym ogrodzeniem.
Nasi Czytelnicy informują o podejrzeniu złamania przepisów kodeksu wyborczego - chodzi o banery kandydatów startujących w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które pojawiły się na ogrodzeniu wokół budynku Urzędu Miasta Mszana Dolna.
Sekretarz mszańskiego magistratu Antoni Róg poinformował nas, że samorząd zawarł odpłatną umowę z jednym komitetem. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Mszana Dolna, wpływ do budżetu wyniesie kilkadziesiąt złotych, bo stawkę określono na poziomie 10 zł za miesiąc od metra kwadratowego zajmowanej powierzchni. - Na ogrodzeniu był też baner innego komitetu. Gdy zwróciliśmy się o uregulowanie z urzędem tej kwestii, baner zniknął - mówi Antoni Róg.
W tym przypadku chodziło o banner Piotra Naimskiego (jedynka PiS). Pozostawione bannery na które zawarta jest umowa to reklama Tadeusza Patality i Stanisława Hodorowicza (PO).
Zobacz również:Jak udało nam się dowiedzieć, o sytuacji została już powiadomiona nowosądecka delegatura Krajowego Biura Wyborczego. Według pracowników KBW, kodeks wyborczy mówi jasno, iż prowadzenie agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji rządowej, administracji samorządu terytorialnego oraz sądów jest zabronione.
Ponadto, w komentarzu do przepisów wskazano, że za teren podlegający tej regulacji należy uznać część powierzchni ziemi wraz ze znajdującymi się na niej budynkami, obiektami i innymi urządzeniami, w tym również płotami, parkanami i murami.
Władze miasta w rozmowie z nami tłumaczyły, iż porozumiewały się w tej sprawie z KBW, które miało im przekazać informację, iż przepisy w tym przypadku nie zostały złamane.
ZadaliśĶy więc pytanie do KBW, ale to uniknęło odpowiedzi wprost.
- Kampania wyborcza danego komitetu wyborczego jest prowadzona przez te komitety i na zasadach jej wyłączności. W związku z tym ocena czy dany komitet wyborczy naruszył przepisy prawa wyborczego w zakresie kampanii czy agitacji wyborczej należy nie do organów wyborczych lecz do organów ścigania. A zatem w tym przypadku należałoby sprawę skierować na policję - odpowiada na nasze pytania Maria Zięba, dyrektor delegatury KBW w Nowym Sączu.
Złamanie zakazu agitacji na terenie urzędu jest wykroczeniem podlegającym karze grzywny. Podczas rozmowy z przedstawicielami delegatury KBW nie udało nam się ustalić, czy w tym konkretnym przypadku odpowiedzialność poniesie tylko komitet wyborczy, czy również władze miasta które umożliwiły prowadzenie niezgodnej z prawem kampanii.
Do sprawy powrócimy.
(Aktualizacja 8:03)
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (38)
Może Kurasa? tylko czekać jak się odezwie .
I wrócił do świata mroku.
Proponuję Urzędom powołanie specjalnych komisji i pościąganie wszystkich banerów i plakatów ze swoich parkingów, placów, ogrodzeń szkół i jednostek urzędom podległych oraz przystankach autobusowych które z mocy przepisów są własnością Urzędów.
Jak nie wolno to wszystkim a nie tylko wybranym.
Gdzie Ci biedacy będą się wieszać tu nie wolno, tam nie wolno a wybory tuż, tuż.
Na wszystkich krzyżówkach (a dokładnie na barierach ochronnych przy tych krzyżówkach) pozawieszano banery które ograniczają widoczność i nikomu to nie przeszkadza.
Może i ja bym pozawieszał swoje banery??
Wygląda to tragicznie i powoduje chęci wymiotne.
Niech ci wszyscy wspaniali kandydaci zapracuję sobie swoją postawą w życiu publicznym na nasze głosy.
Kodeks wyborczy mówi jasno
Art. 108
§ 1. Zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej:
1) na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów;
Czy można prowadzić agitację wyborczą w urzędzie?
Nie. Zgodnie z art. 108 par. 1 pkt 1 kodeksu wyborczego (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 ze zm.) prowadzenie agitacji wyborczej jest zabronione na terenie urzędów administracji rządowej, samorządowej oraz sądów. Przy czym zakaz ten nie ogranicza się wyłącznie do budynków, lecz także do parceli, na których są one posadowione. Nie zamożna zatem umieszczać materiałów wyborczych na ścianach urzędów czy parkanach otaczających je ogrodzeń. Złamanie tego zakazu w świetle art. 494 par. 1 ww. kodeksu zagrożone jest karą grzywny.
SKANDAL!
Powiem bezstronnie tak nikt nie ma więcej banerów od PiS.
Jadąc dzisiaj do Czchowa z Limanowej zastanawiałem się czy to przypadkiem nie lekka przesada.
Spotkałem jeden baner kandydata na Senatora Pana Hodorowicza, pozostałe które widziałem to PiS, PiS, PiS odmieniany przez przypadki wszystkich kandydatów i Bronisław Dutka ze Stanisławem Pasoniem podobno ? polscy 'chłopi'
Niektóre banery już sponiewierane przez wzajemne Partyjne wyniszczanie wiszą wszędzie na słupach elektrycznych, na przystankach na barierach energochłonnych na ogrodzeniach, przy skrzyżowaniach na reklamach firm na ogrodzeniach stadionów sportowych , tablicach ogłoszeń.
A plakaty bez ograniczeń przybijane są jeden na drugim członek na członku pomiędzy nimi członkinie a na niej członek i to wszystko po partyjnemu zgodnie z prawem i zasadami koleżeńskimi kto na wierzchu ten wygrywa. Sami się wzajemnie wyniszczacie @ Arwen.
Czy to dlatego ktoś na tym portalu napisał, że Pan Prezydent Andrzej Duda jest Przyjacielem Arkadiusza Mularczyka ?.
Czy Mularczyk już jest w PiS ?.
Nie zasłużył sobie Pan Profesor w żadnym wypadku na taką ocenę.
Z rozmowy z Nim wynikało, że starał się pomagać powiatowi limanowskiemu w wielu sprawach .
To bardzo porządny człowiek, pod każdym względem.
Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka, bo przy takiej ocenie można by było tak powiedzieć o PO , PiS, PSL i pozostałych opcjach politycznych, wszak w każdej z nich, znajdą się 'czarne owce'.
Senator Hodorowicz to żaden 'senator ziem górskich'- tylko człowiek, który zagłosuje tak jak mu partia (PO) każe- sługus. W dupie mam takiego senatora.