Ponad 5 tys. pączków na tłusty czwartek. Jak radzi sobie RSZiZ?
Limanowa. Udało się przygotować więcej, a mimo rosnących kosztów utrzymano ubiegłoroczną cenę – w tym roku na tłusty czwartek RSZiZ w Limanowej wypiekła ponad 5 tysięcy tradycyjnych pączków. Jeden kosztuje 2,50 zł – marketową konkurencję z mrożonego ciasta można kupić poniżej złotówki.
Noc poprzedzająca tłusty czwartek, podczas którego Polacy zajadają się głównie pączkami i faworkami (chrustem), to najbardziej pracowity czas w roku dla piekarni i ciastkarni. Nie inaczej jest w limanowskiej RSZiZ, gdzie już od wczorajszego wieczora trwała gorączkowa praca, by rano klienci sklepów mogli kupić świeże i pachnące pączki.
- Według ostatnich informacji z piekarni, na tegoroczny tłusty czwartek wypiekliśmy 5150 pączków, czyli więcej niż w roku poprzednim, gdy przygotowaliśmy niespełna 5 tysięcy. Jesteśmy też gotowi do dalszej produkcji, ale na razie nie mamy kolejnych zamówień – mówi w rozmowie z nami prezes Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Limanowej Barbara Wąsowicz-Sowa.
W poprzednich latach produkcja tradycyjnych pączków systematycznie spadała. Najniższy wynik odnotowano w 2021 roku – niespełna 4 tysiące, podczas gdy kilka lat wcześniej RSZiZ na tłusty czwartek przygotowywała ich blisko 8 tysięcy.
Aktualna cena detaliczna pączka z RSZiZ z tradycyjnym nadzieniem wynosi 2,50 zł i nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego roku. To nadal zdecydowanie więcej, niż koszt zakupu pączków z supermarketów, często z mrożonego ciasta, które kosztują po kilkadziesiąt groszy.
W przypadku słodkości z RSZiZ receptura przygotowania pączków jest tak wiekowa, jak sama limanowska piekarnia, liczy więc ponad sto lat. Składają się na nią co roku te same, sprawdzone surowce, wśród których – poza mąką – żaden nie występuje „w proszku”. Nie ma więc konserwantów i polepszaczy.
Po zmieszaniu składników ciasto jest wyrabiane ręcznie. Kolejno, po odważeniu, dzielone jest na równe części i nacinane. Z poszczególnych fragmentów formowane są niewielkie kulki. Trafiają one na kilkanaście minut do specjalnej komory, w której ciasto ma najlepsze warunki do tego, by urosnąć. Pączki są następnie smażone w głębokim tłuszczu, a gdy się ostudzą, nadziewane różaną marmoladą. Ostatnim akcentem jest posypanie cukrem pudrem bądź oblanie lukrem czy czekoladową polewą. Tak przygotowane trafią głównie do sklepów Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu, których na terenie Limanowej i okolicznych miejscowości jest w sumie siedem.
- Na pieczywo także mamy zbyt, na szczęście wciąż jest komu piec nasz chleb - mówi prezes RSZiZ w Limanowej. Ale koszty w ostatnich miesiącach drastycznie wzrosły. - Mamy piece na prąd, ale do tradycyjnego wypieku wykorzystujemy piec opalany węglem. A jego cena to obecnie 3,5 tys. zł za tonę, jest więc niesamowicie drogi. W tej sytuacji zarabiamy jak zarabiamy, można powiedzieć, że „ślizgamy się” - przyznaje nasza rozmówczyni.
(Aktualizacja - 11.35)
Może Cię zaciekawić
Nie żyje Thomas Kokosinski. 42-latek miał zainwestować w Wisłę Kraków
42-letni Kokosinski 5 czerwca wieczorem w jednej z krakowskich restauracji zakrztusił się podczas jedzenia. Został przewieziony do szpitala, gdzie ...
Czytaj więcejSzpital w Limanowej gotowy do protestu
Zarząd OZPSP w przyjętym we wtorek stanowisku, przekazanym minister zdrowia Izabeli Leszczynie, podkreślił, że chce zwrócić uwagę na dramatycz...
Czytaj więcejCztery osoby z zarzutami za sprzedawanie tabletek wczesnoporonnych
Osoby zaangażowane w proceder sprzedały bez wymaganych do tego zezwoleń blisko 3,5 tys. zestawów tabletek wartych ponad 1,8 mln zł. Nielegalna dz...
Czytaj więcejStado dzików przemierzyło Limanową (film)
Wczoraj (9 czerwca) na terenie Limanowej pojawiło się stado dzików. W liczącej kilkanaście sztuk grupie znajdowały się dorosłe lochy oraz...
Czytaj więcejSport
Sukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejSławomir Jasica medalistą Mistrzostw Europy
- Mistrzostwa Europy to dla mnie w tym roku najważniejsza impreza sportowa, do której się przygotowywałem, ale oczywiście nie obyło się bez prz...
Czytaj więcejDwa wzmocnienia Limanovii
Z Sandecji Nowy Sącz do limanowskiej drużyny przeszedł Michał Palacz (19 lat, pomocnik lub obrońca). Młodszy brat Kamila Palacza, który jest kl...
Czytaj więcejPozostałe
Mogą wystąpić problemy z wystawianiem recept i skierowań
Jak przekazało Centrum e-Zdrowia, jest to związane z usługami świadczonymi przez zewnętrznego dostawcę. Centrum e-Zdrowia zapewniło, że jego ...
Czytaj więcejOstrzeżenie II stopnia przed burzami z gradem i porywami wiatru do 100 km/h
W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami, którym mogą towarzyszyć silne opady deszczu. Progn...
Czytaj więcejTermin złożenia wniosku o 800+ ma znaczenie
Łącznie w tym tygodniu ZUS wypłaci świadczenia w wysokości 1 mld 379 mln zł dla ponad 1,7 mln dzieci. Dotychczas wpłynęło ponad 4,1 mln wnios...
Czytaj więcejKarol Nawrocki zwycięża w Małopolsce. Powiat limanowski na 4 miejscu w skali kraju
.tabela-malopolska { width: 100%; border-collapse: collapse; font-family: Arial, sans-serif; } .tabela-malopolska thead { ...
Czytaj więcej
Komentarze (8)
Obecnie (stan na 10.02.2023 r.) ceny węgla w e-sklepie PGG prezentują się następująco:
Karolinka Ekogroszek (pakowany) - od 1770 zł za tonę,
Pieklorz Ekogroszek (pakowany) - od 1770 zł za tonę,
Karlik Ekogroszek (pakowany) - od 1770 zł za tonę,
Greenpal Ekomiał (luzem) - od 1375 zł za tonę,
Retopal Ekogroszek Ziemowit (luzem) - od 1520 zł za tonę,
Kostka Marcel (luzem) - od 1470 zł za tonę,
Orzech Marcel (luzem) - od 1470 zł za tonę,
Groszek Marcel (luzem) - od 1420 zł za tonę,
Miał 21-24 Piast (luzem) - od 1125 zł za tonę.
Ceny w e-sklepie wynoszą zatem od 1125 zł do 1770 zł. Mimo obniżek cen w składach to nadal bardzo atrakcyjna cena.