Premier: w Polsce mamy jedną z najpłytszych recesji na świecie
W Polsce, w porównaniu do innych państw europejskich i na świecie, mamy obecnie jedną z najpłytszych recesji - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że za kilka tygodni przedstawiony zostanie tzw. Nowy Polski Ład.
Szef rządu na wtorkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że ostatni rok był "najtrudniejszym gospodarczo rokiem w historii III RP." "Pandemia spadła na świat z siłą huraganu i spustoszyła bardzo wiele sektorów, bardzo wiele państw. Doprowadziła do tragedii dziesiątki milionów rodzin" - zaznaczył.
Morawiecki wskazał, że objawiło się to m.in. w zerwanych łańcuchach dostaw, rosnącym bezrobociu, szoku podażowym i popytowym. Zwrócił jednak uwagę, że niektóre państwa - te, które miały rezerwy - przeszły pandemię lepiej od innych.
"Polska uchroniła się przed takimi apokaliptycznymi scenariuszami. Polska ma jedną z najniższych, najpłytszych recesji w całej Europie, a patrząc na resztę świata można powiedzieć, że jedną z płytszych recesji na świecie" - powiedział.
Zobacz również:W styczniu Główny Urząd Statystyczny podał pierwszy szacunek dot. dynamiki produktu krajowego brutto za 2020 rok. Według wstępnego szacunku PKB w 2020 roku był realnie niższy o 2,8 proc. w porównaniu z 2019 r., wobec wzrostu o 4,5 proc. w 2019 r.
Szef rządu zapowiedział także, że za kilka tygodni zostanie przestawiony tzw. Nowy Polski Ład, czyli plan gospodarczy po pandemii COVID-19.
Jego zdaniem, dobra sytuacja Polski, mimo pandemicznego kryzysu, to efekt wcześniejszego uszczelnienia systemu podatkowego, redukcji długu publicznego w czasach poprzedzających pandemię i Planu Odpowiedzialnego Rozwoju. Premier podkreślił, że to dopiero początek pracy na rzecz wzrostu gospodarczego w najbliższych latach, opartego o solidne fundamenty.
Morawiecki zauważył, że kiedy w 2010 Polskę dotknął kryzys finansowy, ówczesny rząd PO miał na to tylko jedną odpowiedź: mit zielonej wyspy, który „posypał się jak domek z kart".
"Rosnące bezrobocie, brak realnego pakietu pomagającego wówczas przedsiębiorcom. Przedsiębiorcy o tym pamiętają. Dziś postąpiliśmy zupełnie inaczej. Korzystając ze skutecznej polityki w ramach Planu Odpowiedzialnego Rozwoju stworzyliśmy podstawę do gospodarczego odbicia, którego beneficjentem będą Polacy, polscy pracownicy, polskie rodziny, polscy emeryci, co udowodniliśmy dzisiaj, że stać nas na kolejny miliard poprawy wskaźnika (waloryzacji rent i emerytur - PAP) względem wcześniejszych założeń" - stwierdził premier.
Rada Ministrów we wtorek przyjęła nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na rok 2021 wynoszący 104,24 proc., przy czym wzrost świadczenia ma wynieść nie mniej niż 50 zł. Jak przekazał szef rządu, dodatkowy koszt dla budżetu państwa polskiego to miliard złotych.
Morawiecki przekonywał na konferencji, że w 2021 rok wchodzimy z bardzo dobrym stanem finansów publicznych.
"Cały wielki program Prawa i Sprawiedliwości ogniskował się na tym, żeby w Ministerstwie Finansów wypracować zdrowe, solidne mechanizmy realizacji stanu finansów publicznych, realizacji budżetu państwa (...) i to powiodło się w znacznym stopniu" - ocenił.
Dodał, że o dobrej kondycji finansów państwa świadczy również raport Komisji Europejskiej. "Właściwie jesteśmy jedynym krajem, który wszystkie parametry ma zaznaczone przez Komisję Europejską na +zielono+ . (...) to są dane Komisji Europejskiej, które pokazują solidny fundament wynikający z realizacji Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - dodał.
Premier przypomniał, że w 2015 r. dochody budżetu były niższe o 300 mld zł, podczas gdy w roku 2020 znacznie przekroczyły 400 mld zł.
Morawiecki zauważył też, że obniżono m.in. podatki dla firm z 19 na 9 proc. dla małych i średnich przedsiębiorstw. "Krańcowy podatek CIT w Polsce jest jednym z najniższych w Europie" - zaznaczył.
Obniżono również VAT, wprowadzono zerową stawkę podatku PIT dla osób młodych, czy estoński CIT dla przedsiębiorców - wyliczał premier.
Według niego dzięki obniżce podatków w kieszeniach Polaków zostało ok. 60 mld zł.
Premier w dobrych wynikach gospodarczych kraju upatrywał też sukcesu Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Odnośnie bezrobocia zaznaczył, że ten temat był zaniedbywany przez poprzednie rządy.
"Dzisiaj bezrobocie w Polsce jest na drugim najniższym poziomie w UE. (...) A jeszcze kilkanaście lat temu Polska była na drugim czy trzecim miejscu, ale po tej +złej stronie mocy+, czyli z jednym z najwyższych poziomów bezrobocia w całej UE" - powiedział premier.
Dodał, że dzięki działaniom w tym obszarze "przekroczyliśmy barierę 70 proc. poziomu zatrudnionych w wieku produkcyjnym; rok temu ten wskaźnik wyniósł 73 proc. i jest powyżej średniej unijnej". (PAP)
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejZmarł śp. ks. prałat Zbigniew Adamek
Ks. Zbigniew Adamek urodził się 28 lutego 1946 roku w Nowym Sączu, jako syn Marcina i Ireny z domu Milewska. Pochodził z parafii św. Małgorzaty ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejOdwieszenie poboru: to już nie kwestią czy, ale kiedy
Zdaniem wojskowych, w wojnie pełnoskalowej rezerwiści stanowią aż czterech na sześciu żołnierzy. Nasz kraj dysponuje obecnie 216 tys. żołni...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (0)