Nowy dom Romów do rozbiórki?
Limanowa. Jeden z domów przy ul. Żwirki i Wigury, które za pieniądze z programu romskiego zbudowały władze miasta Limanowa dla lokatorów nieistniejącego już budynku przy ul. Wąskiej, przewidziany jest do wyburzenia w związku z planowanym przebiegiem obwodnicy Limanowej.
Sprawę poruszono podczas spotkania dla mieszkańców z władzami miasta, projektantami i przedstawicielami małopolskiej GDDKiA na temat preferowanego wariantu budowy obwodnicy, które zorganizowano w Limanowskim Domu Kultury.
O to, czy nowe budynki przy ulicy Żwirki i Wigury będą podlegały wywłaszczeniu i rozbiórce, po analizie opracowań zapytał jeden z uczestników spotkania.
Potwierdził to burmistrz Władysław Bieda.
W materiałach widać, że wylot jednego z planowanych skrzyżowań z ruchem okrężnym jest tak wrysowany, że jeden z budynków, które niedawno wybudowaliśmy, jest zaznaczony do wyburzenia - powiedział burmistrz Limanowej.
Władysław Bieda zapewnił, że wynajęci do opracowania wariantów obwodnicy inżynierowie projektują możliwe przebiegi drogi według “najlepszej wiedzy technicznej”. Wskazał też, że miasto nie ma możliwości wpłynięcia na decyzje zespołu projektującego przebieg korytarza planowanej obwodnicy.
To może być najlepszy przykład na to, że miasto nie ma wpływu na przebieg obwodnicy - dodał.
Inwestycja przy ulicy Żwirki i Wigury w Limanowej została zakończona w sierpniu 2021 roku.
Na budowę domów jedyną ofertę w rozpisanym przez miasto przetarg złożyła miejscowa firma STANBUD. Zaproponowana cena w wysokości 796 tys. zł okazała się znacznie droższa od pierwotnych założeń samorządu.
Ostatecznie, za pośrednictwem wojewody, miasto uzyskało w ministerstwie zwiększone finansowanie z tzw. programu romskiego. Wkład samorządu miejskiego wynosił 10% kosztów.
W budynkach zamieszkali lokatorzy nieistniejącego już wiekowego, zrujnowanego domu przy ulicy Wąskiej w Limanowej. Były to rodziny, które pierwotnie zadeklarowały przeprowadzkę do Czchowa, do czego ostatecznie nie doszło, a co było powodem wieloletniego konfliktu samorządowego, który swój finał miał w sądzie.
Z projektu opublikowanego wraz z ogłoszeniem o przetargu wynika, że pierwszy z budynków na parterze mieści dwa lokale o powierzchni 39,7 metrów kwadratowych każdy. Przewidziano tam aneks kuchenny, pokój i łazienkę. Z kolei na poddaszu każdy z lokali dysponuje dwoma pokojami o powierzchni blisko 12 i 20 metrów kwadratowych.
W drugim budynku na parterze także znajdują się dwa lokale. Większy, o łącznej powierzchni 45 metrów kwadratowych, mieści kuchnię, pokój i niewielką łazienkę. Mniejszy ma około 18 metrów kwadratowych, a także łazienkę i pokój z aneksem kuchennym. Ten budynek nie posiada poddasza użytkowego.
(Na zdjęciach budynki przy ul. Żwirki i Wigury na etapie odbioru po zakończeniu budowy)
Może Cię zaciekawić
Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejRekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), w 2026 roku w 143 ogniskach grypy ptaków (HPAI) znajdowało się 9,7 ...
Czytaj więcejPolicja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
Dotychczasowe działania śledczych nie pozwoliły na ustalenie jej tożsamości. RYSOPIS:Wiek: z wyglądu 30–40 latWzrost: 163 cmSylwetka: śr...
Czytaj więcejIMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
Tropikalne dni, duszne noce Ostrzeżenie ma wysoki, 80-procentowy stopień prawdopodobieństwa i wejdzie w życie w sobotę. Co istotne, pr...
Czytaj więcejSport
Słońce, emocje i triumf Mariusza Doktora
Po ostatnich zmaganiach w niemal zimowej aurze, niedzielny turniej był prawdziwą nagrodą dla lokalnych graczy. 10 zawodników stanęło do walki o ...
Czytaj więcejMichał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski
"Doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepszą decyzją dla dobra drużyny narodowej będzie moja rezygnacja ze stanowiska selekcjonera" - ...
Czytaj więcejSukces Limanowskiej Grupy Rowerowej na L’Étape Poland by Tour de France 2025
Mateusz Dyrek na podium – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Największy sukces podczas tegorocznej edycji odniósł Mateusz Dyrek, któ...
Czytaj więcejKlaudia Zwolińska z brązowym medalem Mistrzostw Świata!
Pochodząca z Kłodnego (gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska zdobyła przed chwilą brązowy w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie górskim (K1) ...
Czytaj więcejPozostałe
Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
W piątek (19 czerwca) posłowie przegłosowali nowelizację Prawa wodnego. Zamiast drakońskich kar, rządzący proponują rolnikom i właścicielom ...
Czytaj więcejIMGW: lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi
Zgodnie z najnowszymi prognozami sezonowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, latem temperatury mają utrzymywać się powyżej średniej wi...
Czytaj więcejNie żyje mężczyzna poturbowany przez byka
Dzisiaj (15 czerwca) po godzinie 7:00 służby zostały powiadomione o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na terenie miejscowości Słopnice.&n...
Czytaj więcejSejm uchwalił ustawę wprowadzającą bon senioralny
Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, jeden był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Przygotowana przez rząd ustawa realizuje jeden ...
Czytaj więcej- Filmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
- Rekordowa skala zakażeń w fermach drobiu
- Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety
- IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia
- Masz „dziką” studnię? Sejm daruje gigantyczne kary. Sprawdź, jak uniknąć nawet miliona złotych grzywny
Komentarze (42)
Inaczej nie będziecie mieć nic i będziecie szczęśliwi.
https://www.facebook.com/daniel.skrzynski.96/videos/1410369556171637/?sfnsn=mo
- W te słowa wierzę , jak Św Michał diabłu .:)
Dawniej mówili WŁADZA W REKACH LUDU :) , teraz rządzenie wymyka się wszelkim starym normom , ponieważ ani zasług ani odpowiedzialności nie da się na przypisać partii . :)
Ponadto chciałem dodać , że za komuny źle planowano , a od 1989 roku wszystko jest zaplanowane , przemyślane nawet z wyprzedzeniem 100-tu lat .:)
Nie musisz się starać. Po prostu bądź dalej sobą. Duma kroczy przed upadkiem.
Podobno taki inteligentny jesteś, a co rusz ośmieszasz się bardziej.
Zwracasz uwagę na Romów, zapewne sam Roma w domu potrzebujesz. Twoja logika, chłopie.
Jak zwykle wnioski masz diabelskie i zabójcze. Dużo zawsze płodzisz, ale niestety zawsze jest robione przy zgaszonym świetle. Takie niedorobione. Próbujesz tutaj być Stańczykiem i faktycznie błaznem jesteś.
tyle lat już powracasz.
tylko dokąd, bo celu nadal nie widać ?
Pomyliłaś się, ja tutaj ciągle jestem, a to ty nadal wracasz. Chociaż coraz rzadziej.
Spod mostu wróciłaś, ty żebraczko?
A teraz wyp..., ty je.nięta hejterko!
niewygodną prawdę lepiej przemilczeć?
o pierdołach piszesz, boś pierdoła ...
Pierdoła to przecież twoje ksywka z poprawczaka.
Do dzisiaj pamiętam, jak cię wierszykiem zaorałem. Ale potem rzewnie płakałaś.
No tak. Tym wierszykiem rzeczywiście zaorałeś, ale sam siebie.
Nie ma to jak bezkrytyczne samouwielbienie ...
To ile nazbierałaś groszy, jak cię nie było, żebraczko? W którym mieście zbierasz?
Dobra, wyd...aj.
na wieki wieków amen
Żałosna miernota. Gardzę miernotami.
twoje wpisy raczej sugerują że jesteś z siebie zadowolony ...
Jedno jest pytanie - po jaką cholere niektóry człowiek się urodzi skoro kiedy potrzeba pomocy to " usłużnie podadzą ci numer telefonu zaufania" a z taką doradą do dupy dojada !!!!!!!
Taś, taś...